Doğum Yardımı Nedir? Başvuru Şartları ve Başvuru İşlemleri Nelerdir?

0
411
Doğum Yardımı Nedir

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı, 2015 yılının Mayıs ayından itibaren her yeni doğan çocuk için annelere ödenen bir yardımdır. Bir kere mahsus olan ödemeyi alabilmek için annenin Türk vatandaşı veya mavi kartlı olması gerekmektedir. Doğum yardımı ilk çocuk ile başlar, ikinci çocuk ile tutar artarak devam eder, üçüncü ve daha fazla çocuk olduğu durumlarda belirli tutarlarda ödemeler gerçekleştirilir. Yasal mevzuata göre doğum yardımı alabilmek için belirli bir tarih belirtilmediğinden doğum yapan anneler istedikleri zaman PTT şubelerinden doğum yardımını alabilirler.

Doğum Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum yardımı alabilmek için öncelikle Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olunması gerekmektedir. Ancak bilinmesi gereken en önemli şey ise yalnızca annenin bu şartlara uyması değil babanın da aynı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Yapılacak olan doğum yardımı başvurusu için 2015 yılının Mayıs ayının 15. Gününden sonra doğum yapmış olmak gerekmektedir. Bu tarihten önce doğum yapan annelerin başvuruları kabul edilmemektedir. Doğum yardımı parası için o yıllarda doğum yapıp parasını almamış olan annelerin şimdi başvuru yapıp da doğum yardımı alabilmeleri mümkündür.

Doğum Yardımı Başvuru İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Doğum yardımı başvuru işlemleri, doğumun gerçekleşmesinin ardından herhangi bir gün gerçekleştirilebilir. Başvuru işlemlerinden önce anne veya babanın Nüfus Müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Nüfus Müdürlüğünde yeni doğan bebeğin Kimlik Paylaşım Sistemi adı altında verilerinin kaydedilmesi gerekmektedir. Tamamlanan bu işlemin ardından anne veya baba doğum yardımı dilekçesini eksik kalmayacak bir şekilde doldurup şahsen imzalayarak başvuru işlemini gerçekleştirir. Doğum yardımı başvuruları için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya Sosyal Hizmet Merkezlerine gidilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra hizmet alımı yolu ile çalışılıyor bile olsa tüm kamu kurum ya da kuruluşlarında çalışan vatandaşların doğum yardımı başvuruları çalışmış oldukları kurum üzerinden alınmaktadır.

Doğum yardımı için ödenen ücret ise birinci çocuk için ödenen miktar 300 TL’dir. İkinci çocukta ödenen bu ücret artmakta ve 400 TL olmaktadır. Üçüncü çocuk için ise bu ücret 600 TL’lik bir tutar olarak ödenmektedir. Daha fazla çocuk sahibi olan anne ve baba ise üçüncü çocuk ile aynı şekilde ödeme almaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin