Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Nedir?

0
464

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Nedir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Nedir?

Doğum ve bebek fotoğrafçılığı son yıllarda çok tutulan bir meslek dalı oldu. Anne ve baba adayları aralarına katılacak olan bebekleriyle en özel anlarını ölümsüzleştirmek istiyorlar. Bu noktada doğum fotoğrafçıları devreye giriyor işte. Doğum planlıysa eğer, fotoğrafçı belirlenen saatten önce hastaneye geliyor ve anne baba adayının ve bebek için hazırlanan odanın bütün detaylarını çekiyorlar.

Bu süreçten sonra ise en önemli ana geliyor sıra, evet o an doğum anı! Doğumhanede gerekli tedbirler alındıktan ve hijyen koşulları sağlandıktan sonra bebeğin doğumunu, ilk ağlamasını, anneyle buluşmasını ve ilk muayenesi çok büyük titizlikle çekiliyor. Tabi baba adaylarını da unutmamak lazım.

O eşsiz anlarda baba adaylarının duyguları çok karışık oluyor genelde. Hem sevinci hem korkuyu birlikte yaşadıkları için fotoğrafçı için bu an paha biçilemez olur. Bir de bu işin plansız olan şekli var tabi. Düşünülen zamandan erkenci davranan bebekler, normal doğum beklenirken bir aksilik sonucu sezaryenle dünyaya gelen bebeklerde illaki oluyor.

Bu gibi durumlarda ise genelde doğum sonrası anne baba bebek üçlüsünün özel anları, hastane odasında bebek için yapılan süslemeler ve eğer ziyarete gelen aile büyükleri varsa onların kareleri çekiliyor.

Doğum ve Bebek Fotoğrafçısı Olabilmek İçin Gerekenler

Doğum ve bebek fotoğrafçısı olabilmek için, en önemli koşul fotoğraf makinesini iyi kullanabilen ve işe hakim birisi olmasıdır. Esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilmesi gerekir. Kolay gibi görünen bir iş olmasına rağmen öyle değildir.

Gecenin bir yarısı aniden aranabileceğinizi unutmamak gerekir çünkü hiçbir doğum gerçek anlamda planlanamaz. O nedenle her zaman tedbirli ve hazırda beklemek gerekebilir.

Bir başka konu ise doğumhane şartlarına hazırlıklı olmalıdır. Doğum anları her zaman düşünüldüğü kadar iç açıcı ve toz pembe değildir. Bu nedenle özellikle doğum fotoğrafçılığını basit görmemek gerekir.

Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı Nedir

Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığında Gereken Makine Nasıl Olmalıdır?

Canon Powershot markalı makineye sahipseniz bu sizler için paha biçilemezdir çünkü diğer modellere göre daha sessiz çekim yapar. Buda yenidoğan bebeği rahatsız etmez ve yakaladığınız büyülü anları daha rahat çekmenizi sağlar. Bebeklerin minik uzuvlarını yakalayabilmek için ise makro çekimler yapabileceğiniz lenslere ihtiyacınız olacaktır. Birkaç işinize yarayacak makine modeli sıralamak istiyorum;

  • Nikon D700
  • Nikon D750
  • Nikon D800
  • Nikon D850
  • Canon 6D

Makro çekimler içinde Nikon marka uyumlu lensler şu şekildedir;

  • Sigma 105 mm
  • Tamron 90 mm
  • Nikon 60 mm
  • Nikon 105 mm

Bu modellere başka örnekler eklenebilir ve çok güzel sonuçlar elde edilebilir. Şimdiden bu işe başlayacak arkadaşlara başarılar diliyorum.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin