Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşı Nasıl Düşürülür?

0
450

Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşı Nasıl Düşürülür?

Doğum borçlanması doğum yapma kaynaklı iş hayatından uzak kalmış olan kadınlara emekli olabilmeleri için tanınmış olan bir haktır.

Doğum borçlanması çalışan kadınlara sunulan haklardan biridir. SGK kapsamında çalışan, ancak doğum sürecinden sonra çalışamayan yani bu dönemde primleri ödenmeyen kadınların yararlanabileceği bir uygulamadır.

Doğum Borçlanması

Doğum borçlanması hizmet borçlanmalarından biri olarak ön plana çıkar. Kadın işçilere sigorta kapsamında borçlanma yapılarak çalışmadığı günlerinde hizmetten sayılmasına olanak sağlanan bir haktır. Sigortalılık öncesi doğumlarda doğum borçlanması yapılmaz. Öte yandan gerekli şartlara uyum sağlamayan kişilerinde bu haktan yararlanamayacağını belirtmek gerekir. Konu hakkında en fazla merak edilen durumlardan biri olan doğum borçlanması emeklilik yaşını düşürür mü sorusuna ise aşağıda yanıt alabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Düşürüyor mu?

4A, 4B veya 4C fark etmeksizin tüm sigortalı kadınlar doğum borçlanması uygulamasından yararlanabilirler. Erken emeklilik pek çok kişinin hayali olmakla birlikte, prim gününü az ödeyen kişiler bile erken emekli olmak için çözüm yolları arıyor. Doğum borçlanması, herhangi bir sigorta kolundan ilk defa prim ödenmeye başladıktan itibaren alınabiliyor. Sigorta başlangıç tarihini geri çekmek için etkili olmayan doğum borçlanması yalnızca fazla gün kazanarak eksik günlerin tamamlanmasına yardımcı olur. Yani doğum borçlanması emeklilik yaşını düşürür mü sorusuna olumsuz olarak cevap vermek mümkün olurken, erken yaşta emekli olmaya yetmeyecekten bir yol olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Kimler Doğum Borçlanması Yapabiliyor?

  • SSK kapsamında çalışıyor olmak
  • İşten ayrıldıktan herhangi bir zaman içinde doğum yapmış olmak
  • Çocuğun sağ doğmuş ve halen yaşıyor olması
  • Doğumdan sonra iki yıl sürecin içinde veya herhangi bir kısmında çalışmamış olmak veya isteğe bağlı primlerin ödenmemiş olması

Bu şartları taşıyan kişiler doğum borçlanması imkanından yararlanabilirken, üç çocuğa kadar toplam olarak 6 yıl borçlanma hakkına sahiptirler. Doğum borçlanması en fazla üç çocuk için yapılabilir. Doğum tarihinden sonraki 2 yıllık süre içinde anne adına prim ödenmemişse 2 yıl süre ile borçlanılabilir. Yani her bebek için 720 güne kadar doğum ödemesi yapılmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin