DOĞU EKSPRESİ BİLETİ – YATAKLI VAGON & NASIL BİLET ALINIR

0
539

Doğu Ekspresi’ne bilet bulmak, hele ki örtülü kuşetli ya da yataklı vagondan, piyangodan ikramiye kazanmak gibi zor bir hal aldı. Biletlerin satışa çıktığı gün yer bulmak ümidiyle sabahlamak ve “Treni bi salın, nenem köye gidecek” geyikleri artık klişeleşti.

Sonrasında TCDD turistik amaçlı seyahat edenlerle ulaşım amaçlı seyahat edenleri biraz olsun ayırmak için iki Doğu Ekspresi treni oluşturdu. İlki klasik olan Doğu Ekpsresi ikincisi ise Turistik Doğu Ekspresi. Her şey iyi güzel de bu da hiçbir şeye çözüm olmadı. Bilet bulmak yine zor yine zor. Üstüne üstlük aşırı talep nedeniyle Turistik Doğu Ekspresi’nin bilet fiyatları dudak uçuklatıyor. Bize de sıkça soruyorlar; Doğu Ekspresi’ne nasıl bilet bulunur? Doğu Ekspresi yataklı vagon mu örtülü kuşetli mi? Çift olarak nasıl rahat ederiz?

Size müjde vadedebilmek isterdim ama bu işin kolay yolu yok. Biraz cefalı bir süreç ama sabrı olanlara faydalı tüyolarımız var. Ama önce henüz okumadıysanız bu işin tüm detaylarını öğrenmek için Doğu Ekspresi yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu arada bizim tavsiyemiz Ankara – Kars yönünde trene binip, uçakla dönmek.

İçindekiler

Doğu Ekspresi Biletleri Nereden Alınır?

– Doğu Ekspresi tren biletlerini, TCDD’nin e-Bilet Sistemi‘nden satın alabilir ve güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

– Aynı zamanda, tcddtasimacilik.gov.tr adresindeki Yolcu Bölümünde bulunan Bilet Satış Noktaları‘ından, Sirkeci Garı’ndan (Haydarpaşa Garı’nda bilet satılmıyor.) 444 82 33 nolu Müşteri Hizmetleri’ni arayarak ve TCDD E-bilet uygulaması ile telefondan satın alabilirsiniz.

2023 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Vagon Türü Ücret
Pulman Kişi Başı 212 TL, indirimli 181 TL
Örtülü Kuşetli Kişi Başı 382 TL, indirimli 350 TL
Turistik Doğu Ekspresi’nde 2 Kişilik Yataklı Vagonda Toplam Ücret 3.100 TL

Not 2: Ara duraklarda inerseniz fiyatlar düşmekte.

Hangi Doğu Ekspresi Biletini Bulmak Daha Kolay

Bildiğiniz gibi 2019’dan beri artık 2 Doğu Ekspresi treni var: İlki klasik olan Anahat Doğu Ekspresi diğeri ise sadece yataklı vagonlardan oluşan Turistik Doğu Ekspresi. Klasik Doğu Ekspresi’nde 2 çeşit vagon var: Pulman, Örtülü Kuşetli. Turistik Doğu Ekspresi trenlerinde ise sadece Yataklı seçeneği var.

Pulman

Standart koltuklu vagonlar. Her sırada 2 çiftli ve 1 tekli koltuk var. Koltuklar yatmıyor ama koltuk aralıkları geniş. Çok sayıda bulunan, daha az konforlu olan ve en kolay bulunan seçenek.

Örtülü Kuşetli

Kompartıman halinde, 4 kişilik, koltuklar ranza şeklinde yatak oluyor, temiz nevresim veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Keyifli ortamı ve dört kişinin aynı anda konaklamasına olanak sağladığı için grup halinde Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacakların favorisi. Çabuk tükendiğinden, rekabetin yüksek olduğu seçenek.

Yataklı Vagon

Yataklı vagon

Oda halinde iki kişilik, içinde buzdolabı, masa ve lavabo var. Maksimum konfor ve özel alan sağladığından, çift olarak Turistik Doğu Ekspresi yolculuğuna çıkacakların favorilerinden. Sadece Turistik Doğu Ekspresi trenlerinde mevcut. Anahat Doğu Ekspresi trenlerinden 2019 itibariyle kaldırıldı.

Yataklı Vagon Mu Örtülü Kuşetli Mi?

2 kişi için yataklı vagon birinci tercih ama direkt yataklı vagona odaklanmayın deriz. Dışarıdan yataklı vagon içinde masa ve lavabo olması sebebiyle biraz daha konforlu görünse de kullanıcının ne kadar eşyası olduğu, manzara düşkünlüğü gibi şeylere göre örtülü kuşetli yer yer daha konforlu olabiliyor. Bizce ister 2 ister 4 kişi için örtülü kuşetli de çok iyi bir seçenek:

– İkisi de alan olarak aynı metrekareye sahip. Bire bir aynı kompartman, sadece farklı döşenmişler. Örtülü kuşetli de karşılıklı iki koltuk var, açılıp yatak oluyorlar. Yataklı da ise bir taraf yatak, diğeri kocaman bir masa ve lavabo.

– Yataklıda kocaman bir masa var. Örtülü kuşetlideki masa ise aşırı küçük. 4 kişiye bir uçak masası büyüklüğündeki yeri paylaşıyor. 1 günü aşkın süren bir yolculukta ciddi masa ihtiyacı oluyor. Biz bunu sert kabuklu bir valizimizi koltuğa yokup masaya çevirerek bu ihtiyacı giderdik ama tabi yataklı vagondaki masa  gibi olmuyor.

– Eşyanız çoksa kesinlikle örtülü kuşetliyi tercih etmelisiniz. Örtülü kuşetlide boş kalan koltuklara ya da üstteki yataklardan birine eşyanızı yığabilme şansınız var. Yataklıda az alan var valizler için.

– Yataklıda sadece 1 kişi cam kenarına oturabiliyor, kuşetli de 2 kişi.

ÖNEMLİ: Kuşetliye karar verirseniz 4 koltuğu da satın almak lazım. Yoksa hem istemediğiniz kişilerle kompartımanı paylaşmak zorunda kalırsınız, hem de kadın ve erkekleri ayrı vagonlarda yatırdıklarından gece beraber uyuyamazsınız. (Eskiden diğer koltukları, çocuk tarfesinden bilet alabiliyordunuz ama artık yetişkin olarak alıyorsunuz.)

Hangisinden bilet bulmak kolay?

Doğu Ekspresi yataklı vagon artık sadece Turistik Doğu Ekspresi trenlerinde var. Anahat Doğu Ekspresi’ndeki örtülü kuşetli ile bulunması en zor iki seçenek. Özellikle yataklı vagonları tur firmaları önceden kapayıp daha sonra turlar dahilinde yüksek fiyatlara satıyor olması gerçeği de var. Pulmanda ise Şubat tatilinin ortasında bile yer oluyor. Ama pulmanda gitmek otobüs ile gitmek gibi.

Pulmanda gitmek nasıl olur?

Pulmanda seyahat Kars’a otobüs ile gitmekten çok da farklı değil. Yani Doğu Ekspresi deneyimi yaşamak için ideal yer değil. Sadece ulaşım amacı ile trene binmek isteyenlerin tercih ettiği bir seçenek. Şubat tatilinde bile yer bulunuyor.

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetlide Kızlı Erkekli Seyahat Ediliyor Mu?

– Turistik Doğu Ekspresi’ndeki yataklı vagon kendi cumhuriyetiniz. Kadın erkek fark etmez, kimin adına bilet aldıysanız onunla kalırsınız, kimse de karışmaz.

– Örtülü kuşetli kompartıman olarak satılmıyor, içindeki 4 bilet tek tek satılıyor. Yani siz 2 kişisiniz diye 2 bilet satın alırsanız, başka 2 kişi çıkıp aynı kompartımana bilet alabilir. O zaman da hiç tanımadığınız insanlarla neredeyse bir gün boyunca gazete bayii kadar ufak bir alanda yolculuk etmek zorunda kalırsınız.

– Eğer kompartımandaki 4 bileti de siz satın almadıysanız gece kadın ve erkekleri ayırıyorlar. Yani şöyle: gündüz aynı kompartımanda beraber seyahat edebiliyorsunuz ancak uyku vakti geldiğinde kadınları bir kompartımana, erkekleri bir kompartımana topluyorlar. Diyelim ki siz kız arkadaşınızla birlikte kuşetlide yer bakıyorsunuz. 4 biletin 2’si erkekler tarafından satın alınmış bir kompartımanda yer buldunuz ve aldınız. Gündüz beraber seyahat edebiliyorsunuz ama gece  oldu mu kız arkadaşınızı kadınların olduğu bir kompartımana yollayıp, onun yerine de başka bir kompartımandan erkek getiriyorlar. Bu durumun bir dezavantajı da yatma vaktinize kendiniz karar veremiyor olmanız.

– Kompartımandaki 4 bileti de siz satın alırsanız kafanız  rahat eder. Diyelim kız arkadaşınız ve kendinize kuşetlideki 4 bileti de aldınız. Ne kimse sizi gece uyku için ayırır, ne de uyku saatinize karışır.

– 2 ya da 3 kişiyseniz ama 4 koltuğu da alacaksanız boş koltukları indirimli tarifeden alabilirsiniz. Ancak her bilet için TC no gerekiyor. Örneğin öğrenci kuzeniniz Cenk de gelecekti ama hasta oldu gelemedi. Naparsın. 😉

Doğu Ekspresi Biletleri Ne Zaman Satışa Çıkıyor

Doğu Ekspresi biletleri teoride planladığınız gidiş tarihinden 30 önce satışa çıkıyor ancak pratikte işler çok öyle işlemeyebiliyor

Örnekle anlatmak gerekirse; teoride 5 Şubat biletleri 5 Ocak’ta satışa çıkıyor. Bu sebeple insanlar 5 Ocak 00.00 itibariyle bilgisayar başında bilet kovalamaya başlıyorlar. Ancak bazen bekliyorsunuz bekliyorsunuz ve satışa bir türlü çıkmıyor. Biletler daha satışa çıkmadan turlar tarafından kapatılmış olabiliyor. Ama bazen trene vagon eklenebilip koltuk sayısını arttırabiliyorlar. Birden hop yeni yerler açılıyor. Dolayısı ile seyahat biletlerin satışa çıkışı seyahat tarihinizden 30 ila 15 gün öncesi arasında oynayabiliyor.

TCDD’nin websitesine girdiğinizde sizden kalkış ve varış yönünüzü, gidiş dönüş tarihinizi ve kişi sayısını girmenizi istiyor. Eğer istediğiniz tarihleri, kişi sayısını ve durakları seçip ara butonuna bastığınız halde “İsteğinize Uygun Sefer Bulunamamıştır” ibaresi ile karşılaşırsanız, biletler henüz satışa çıkmamış demek oluyor.

Bilet bulmak için sabahlamak işe yarıyor mu?

İnsanlar bilet kapabilmek için bilgisayar başında sürekli sayfayı refresh ederek sabahlıyor ama biletler o gün satışa çıkmasına rağmen asla satışa düşmeyebiliyor. Çünkü o tarih için biletleri daha satışa çıkmadan tur şirketleri kapamış olabiliyor.

Peki Doğu Ekspresi biletleri saat kaçta satışa çıkıyor?

Ne yazık ki biletlerin satışa çıktığı saat için de kesin bir şey söyleyemiyoruz. Genellikle sabah 07.00-07.30 arası satışa çıktığı durumlar çoğunlukta olsa da 00.45 ile 02.30 saatleri arasında satışa çıktığı zamanlara da rastlanıyor. O yüzden kesin çözüm için, gece yarısı itibariyle TCDD internet sitesini açıp bilet kontrollerine başlayabilirsiniz. Bu da demektir ki o gün size uyku yok. 🙁

Doğu Ekspresi’ne Nasıl Bilet Alınır?

Örtülü kuşetliden bilet alırsanız, burada bizim yaptığımız gibi sert kapaklı valizinizi masa gibi kullanabilirsiniz.

Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur ve Doğu Ekspresi’ne bilet nasıl alınır iki ayrı mesele, iki ayrı strateji.

Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur – Biletin satışa çıkıp çıkmadığını takip etmek için telefonunuza TCDD’nin uygulamasını indirin

Dediğimiz gibi biletlerin satışa çıktığı kesin bir gün ve saat söylemek zor. O yüzden söyleyebileceğimiz en kesin şey, biletlerin hedeflediğiniz gidiş tarihinden 1 ay ila 15 gün öncesinde, genellikle sabah 07.00-07.30 arası olmak üzere gece yarısı 00.00’dan sonra herhangi bir saatte satışa çıktığı. Bu da zırt pırt güncelleme yapıp bilet var mı bakmanız gerektiği anlamına geliyor. Bu sebeple telefon her an elinizin altında olduğu için TCDD’nin uygulamasından devamlı takip etmek daha kolay.

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır – Bilet bulduysanız hemen TCDD’nin websitesine geçin

Biletler göz açıp kapayıncaya kadar gittiği için hız her şey demek. Diyelim ki uygulamadan bilet buldunuz, hemen TCDD’nin websitesine geçin. Uygulama websitesine göre yavaş olduğundan siz işlem yapana kadar atı alan Üsküdar’ı geçebiliyor.

İşleminizi tamamlamak için 10 dakikanız var: Diyelim ki TCDD’nin sitesindesimiz, işleme başlasınız. 10 dakika içinde işleminizi tamamlamazsanız, bilet alabilmeniz için size tanınan süre sona eriyor ve otomatik olarak size ayrılan koltuk iptal ediliyor.

Başkalarının sepetindeki koltuklar: Sisteme girdiğinizde tüm koltuklar dolu gözüküyor ama ilk sayfaya gittiğinizde Pulman 1. Mevkii (2), Örtülü Kuşetli 1. Mevkii (3) ve. şeklinde çıkıyorsa o zaman o dolu gözüken yerler henüz satılmamış fakat birilerinin “sepetinde” demektir. Bu da bu kişilerin işlemden vaz geçebilme veya onlara ayrılan sürede işlem yapmama ihtimalini doğuruyor. O yüzden sayfanızı yenileyin ve hemen pes etmeyin.

Not: Vagonlarda cinsiyete göre yer seçiyorsunuz. Eğer dört kişilik bir örtülü kuşetli vagonda, sizden önce bir kadın bilet almış ise sistem artık o vagona sadece kadınların bilet almasına izin veriyor. Fakat tüm vagonu siz kapayacaksanız o ayrı. Eğer tek seferde kadın erkek karışık şekilde siz vagonu kaparsanız, sistem kadın erkek birlikte seçime izin veriyor. Kimseden evlilik cüzdanı gibi belgeler istenmiyor.

İnternetten Aldığınız Bileti Bastırmanız Gerekiyor Mu?

İnternetten aldığınız biletin basılı hali elinizde bulunması gerekmiyor. Sadece bileti satın aldığınıza dair mail adresinize veya telefonunuza gelen onay bildirimi ve kodu yeterli oluyor. Elbette yanınızda, nüfus kağıdı, ehliyet gibi resmi bir kimlik belgesi bulundurmanız, bilet kontrolü açısından zorunlu.

Doğu Ekspresine Bilet Bulma Tüyoları

1. Biletleri İnternette Satışa Çıktığı Anda Almaya Çalışmak

Başta da belirttiğimiz gibi, Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli ve Yataklı vagon biletleri, internetten satışa çıktığı anda bitiyor. Ama doğru tarih aralığında, yeterince azmeder, doğru saatler arasında bilgisayarınızın ve cep telefonu uygulamasının başında olursanız, uykusuz kalmayı göze alır ve TCDD’yi tabir-i caiz ise stalklarsanız, bilet bulma şansınız yükselir. Gara veya yetkili gişeye bizzat gitmek çok da işe yarar bir yöntem değil. 

2. Biletler Satışa Çıktığı Anda Bitti Gibi Dursa Da Bekleyin

Diyelim biletler satışa açıldığı gibi bitti. Hemen pes etmeyin çünkü bu biletlerin satın alındığı anlamına gelmez, sadece birilerinin sepetinde olduğu anlamına gelir. İşlem yapmaya çalışan kişiler bazen onlara ayrılan sürede rezervasyonlarını tamamlayamıyorlar ve koltuklar boşalıveriyor.

3. TCDD’nin Cep Telefonu Uygulamasını Kullanmak

Ayrıca TCDD’nin, Apple ve Android işletimli akıllı cep telefonlarına indirebileceğiniz bir de uygulaması bulunuyor. Bu uygulama ile tek tuşla biletlerin satışa çıkıp çıkmadığını kontrol edebiliyor ve bilet satın alabiliyorsunuz. Yalnız her ne kadar biletlerin satışa çıkıp çıkmadığını kontrol etmek kolay olsa da, bilet alış işlemleri, internete göre daha yavaş işliyor. O yüzden en iyisi, biletlerin çıkıp çıkmadığını bu uygulamadan kolayca kontrol edip, satın alma işlemini internetten yapmak en akıllıcası olur.

4. Yeni Eklenen Vagonları Takip Etmek

TCDD trenleri 9 vagonluk oluyor ama ek vagonlar ile 12 vagona çıkabiliyor. Yani bazen, biletlerin satışa çıkıp bitmesinden sonra trene ek vagon eklenebiliyor. O yüzden pes etmeyin ve TCDD’nin internet sitesinden ek vagon eklenip eklenmediğini kontrol edin. Tıpkı biletler gibi, ek vagonların satışa çıktığı kesin tarih ve zaman diye de bir şey yok. Bu ek vagonlar, biletlerin satışa çıktığı gün de eklenebiliyor sonrasında da. Ama genellikle ek vagonların 11.00 gibi eklendiği olabiliyor. Ayrıca çok kalabalık bir grupsanız, Sirkeci Garı’na gidip ek vagon talebinde de bulunabilirsiniz. Açılmasının garantisi yok ama siz yine de şansınızı denemiş olursunuz.

5. Son Dakika İptal Edilen Rezervasyonları Fırsata Çevirmek

Birkaç gün kala iptal edilen biletler olabiliyor. Hatta Kars’ta konuştuğumuz birçok insan biletini bu şekilde bulmuş. Dediklerine göre bugünden 2-3 sonrasına bilet bulmak, 1 ay sonrasına bilet bulmaktan daha kolaymış. Eğer tarih konusunda katı değilseniz, arada telefonunuzu açıp yarına, öbür güne bilet açılmış mı kontrol edebilirsiniz.

6. Uçakla Gidip, Trenle Dönmek

Ankara-Kars güzergahına daha fazla talep görüyor. Bu nedenle, uçakla gidip, Kars-Ankara hattını Doğu Ekspresi ile dönmeyi seçmek şansınızı arttırır.

7. Diğer Şehirlerden Binmek

Doğu Ekspresi, Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum‘dan geçerek Kars‘a ulaşan ve tüm bu yolu 1 günde yapan bir tren. Dolayısıyla, trende sadece Doğu Ekspresi macerasına çıkmış turistler yok. Aynı zamanda gerçekten bir şehirden bir şehire ulaşım sağlamak isteyen vatandaşlar da var.

Bu nedenle, internetten yapacağınız aramayı, sadece Ankara-Kars hattı ile sınırlamayıp başka şehirlerden arama yaptığınızda boş yerler yakalama şansınız var. Örneğin Kars – Kayseri, Kayseri – Kars şekilinde de bakın. Elbette bu şekilde yataklı veya örtülü kuşetlide yer bulmayı beklemeyin. Bu dediğimiz sadece pulman seçeneğinin bile tükendiği durumlarda geçerli. Çünkü kimsenin, Kars-Erzurum arasındaki birkaç saat için yataklı veya örtülü kuşetli vagon tercih etmeyeceğini var sayıyoruz. Bu seçenekteki bir diğer hayati nokta da Kars dışında bineceğiniz diğer şehirdeki gara ulaşımınızı ayarlayacak durumunda olmanız. Tabi ana hedefiniz Erzurum ise o başka.

8. Pulman’a Kanaat Etmek

Doğu Ekspresi kuşetli vagonun keyfi kesinlikle pulmanda yok. Hatta otobüsten farksız ama yine de illa bu yolculuğa çıkmayı kafanıza koyduysanız, en kötü pulman ile gitmeye kanaat edebilirsiniz.

Diğer Ekspreslere Ne Dersiniz?

– Van Gölü Ekspresi‘ne de öyle şıp diyince yer bulunmuyor ama çok daha az bir rekabet var.

– Schengen Vizeniz varsa Sofya Ekspresi de bir alternatif.

– Interrail bileti ile Avrupa’yı gezebileceğinizi unutmayın.

Bilet Devirleri

– Bu yazının altındaki yorumlara bilet arayanlar ve elindeki bileti satmak isteyenler mesaj bırakmaya başladılar. Öncelikle konunun bizimle hiçbir alakası yoktur.
– Satın almış olduğu bileti kullanamayak olursanız, TCDD bilet iadelerini kabul etmektedir.
– Bileti karaborsadan satmak ne etik, ne de hukukidir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kişi ya da kurumu BİMER ya da CİMER gibi kurumlara şikayet edebilirsiniz.
– Oluşabilecek olumsuzluklardan biz sorumlu değiliz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin