Dişçi Korkusu Tarih Olacak! Dijital Dişçi Nasıl Olunur?

0
443
people, medicine, stomatology, technology and health care concept - happy female dentist with teeth x-ray on tablet pc computer and patient girl at dental clinic office

Teknoloji Sevdalıları, bu yazımızda sizlere Dişçi Korkusu Tarih Olacak! Dijital Dişçi Nasıl Olunur? hakkında bilgiler vereceğiz.

Dişçi Korkusu Tarih Olacak! Dijital Dişçi Nasıl Olunur?

Teknolojinin son sürat gelişimine devam etmesi her alanı olumlu yönde etkilemeye devam ediyor. Teknolojik gelişmeler son olarak, dijital diş kliniğinin ortaya çıkmasını sağladı.

Teknolojik gelişmelerin tüm dünyayı etkilemesi son sürat devam ederken, dijital dişçi klinikleri ortaya çıkmaya başladı. Dijital diş kliniklerinin ortaya çıkmasıyla da, bazı insanların en büyük korkularından biri olan dişçi korkusu da, yakın zamanda artık tarih olacak.

Dijital Diş Kliniği Nedir?

Dijital diş kliniği kavramı, bilgisayar desteğiyle bütünleşen ve sağlık alanındaki yüksek teknolojili ürünlerin kullanılmasını sağlayan bir oluşumdur. Teknolojinin insan hayatının her alanına etki etmesi, her geçen gün yeni teknolojilerle karşılaşılmasını sağlamaktadır.

Her geçen gün yeni teknolojiler çıkması, sağlık sektörünün de bu yenilikleri kullanmasını sağlamaktadır. Dijital diş klinikleri içerisinde kullanılmakta olan teknolojilerden biri de, CAD-CAM teknolojisidir. Teknoloji içerisinde yer alan ve ağız içinin taranmasını sağlayan bir tarayıcıyla ağız ölçüsü alma imkanı sağlayan bu teknoloji, diş hastasının tedavi planı içerisinde büyük bir öneme sahip oluyor.

Dişçi Korkusu Tarih Olacak! Dijital Dişçi Nasıl Olunur?

Dijital Diş Hekimliği İçerisindeki Uygulama Alanları

Dijital diş hekimliği, aslında son zamanlarda birçok sektör dijitalleşmesinin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojik gelişmeler sonucunda dijitalleşen sektörler arasına böylelikle diş klinikleri de girmiş oldu. Dijital diş klinikleri, insanların en büyük korkularından olan dişçi korkusunu da bitirmeyi sağlamaktadır.

Dijital diş kliniği teknolojinin uygulama alanları içerisinde bakıldığında ise, oldukça fazla seçenek insanların karşısına çıkmaktadır. Dijital diş kliniği uygulama alanları şu şekildedir:

  • Dijital röntgen
  • Lazer uygulamaları
  • Dental fotoğrafçılık
  • Dijital ortamda çürük teşhisi
  • Dijital ortamda hasta eğitim programları
  • TME problem analizi
  • Okluzyon
  • Cerrahi guide implantı
  • Diagnozu

9 farklı alanda uygulama alanı bulunan dijital diş kliniği, yeni bir dijital teknoloji olmasına rağmen, insanlara bu denli fazla alanda hizmet veriyor olması büyük bir fayda olmakta.

Dijital dişçilerin sağlamış olduğu avantajlar ise, en başta performans ve verimliliğin artışıdır. Geleneksel olarak kullanılan dişçi yöntemleri yerine, dijital dişçi kliniği teknolojisinin kullanılması, diş hekimlerinin maliyetlerini de büyük ölçüde azaltmış olacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin