Dilan Polat ve Engin Polat soruşturmasında yeni gelişme | Avukat gözaltında; çiftin araçları emniyete götürüldü

0
84

Kara para aklama iddialarıyla bir süredir gündemde olan Dilan ve Engin Polat çifti, dün İstanbul’da düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Çiftin, sahte fatura yöntemiyle elde ettikleri 200 milyon lirayı aile şirketlerine transfer ederek çok sayıda gayrimenkul ile araç aldıkları belirlendi. “Burası cildime iyi gelmiyor.” diyen Dilan Polat’ın polislerden vitamin istediği öğrenildi. Gözaltındaki Engin Polat’ın anneannesi Zehra Yılmaz, sağlık sorunları göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı. Avukat Haydar Enes Çetinkaya da bugün gözaltına alınırken çiftin ev ve iş yerlerindeki araçlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü yerleşkesine götürüldü.

Sosyal medyada paylaştıkları videolarla ünlenen Dilan ve Engin Polat çifti, bir süredir gündeme gelen kara para aklama iddialarının ardından dün düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Yerleşkesi’nde gözaltında tutulan şüpheliler, dün gece saatlerinde sağlık kontrolü için hastaneye götürüldü.

Sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerden Dilan Polat’ın polisten cildi için vitamin istediği bildirildi.

Polise, “Kullanmam gereken ilaçlar var.” diyen Dilan Polat’a hangi ilaçlara ihtiyacı olduğu soruldu.

Bunun üzerine Dilan Polat’ın, “Burası cildime iyi gelmiyor, vitaminleri almam lazım.” yanıtı verdiği öğrenildi.

Soruşturma kapsamında yürütülen operasyonda bugün yeni gelişmeler yaşandı.

Hakkında gözaltı kararı bulunan bir kişi daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınan ismin, Polat çiftinin avukatı Haydar Enes Çetinkaya olduğu öğrenildi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Engin Polat’ın anneannesi Zehra Yılmaz, sağlık sorunları göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı.

İFADE VERME İŞLEMİ BAŞLADI

Bu arada, şüphelilerin ifade verme işlemi de başladı. Dilan-Engin Polat çiftinin en son ifade vereceği öğrenildi.

Polat çifti hakkında yürütülen soruşturma kapsamında ev ve iş yerlerindeki 14 araç, çekicilere yüklenerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltındakilerin işlemleri devam ederken, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bugün Polat çiftinin Çekmeköy’deki evlerinin önünde bulunan 5 lüks aracı çekicilerle önce yediemin otoparkına götürüldü.

Ekipler çiftin Ataşehir’deki şirketlerine de gitti. Burada şirket avukatı, araçların çekilmemesi için uzun süre polis ekipleriyle konuştu.

Bu sırada şirket çalışanları da araçlardaki özel eşyaların aldı.

Ekipler 9 aracı da çekicilere yükledikten sonra toplam 14 araç İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi’ne götürüldü.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Dilan Polat ve Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu şüpheliler hakkında başlattığı soruşturma ise sürüyor.

Soruşturma kapsamında daha önce şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyaller ve defterlere el konulan Polat çitinin de yer aldığı şüphelilerle ilgili Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından ön inceleme raporu hazırlandı.

Raporda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlenirken, paranın yine aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat’ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve çok sayıda araç alındığı tespit edildi.

Şüphelilerin, emniyetteki işlemleri sürüyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin