DİB 2023 Yılı 4538 Sözleşmeli Personel Alımı Hakkında Duyuru Geldi!

0
620

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı hakkında duyuru geldi. 4538 Temizliki Güvenlik Personeli, Aşçı ve Şoför alımı hakkında Sınav tercih duyurusu geldi.

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı hakkında beklenen duyuru geldi. Az Önce DİB resmi İnternet adresi üzerinde yayımladığı duyuruya göre bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere geçtiğimiz günlerde yayımladığı ve 26.04.2023-05.05.2023 tarihleri arasında aldığı başvurular hakkında sınav tercih duyurusu yayımladı.

Söz konusu duyuruya göre Sözleşmeli Personel (Destek Personeli, Koruma ve Güvenlik Görevlisi) pozisyonlarına yönelik 10-22.07.2023 tarihleri arasında yapılan “2023 Yılı 4/B Sözleşmeli Personel (Destek Personeli, Koruma ve Güvenlik Görevlisi) Alımı Sınavı”nda başarılı olanlardan, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar ile Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin  Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri gereği atamalarına esas olmak üzere aşağıda belirtilen çerçevede tercih alınacaktır.

4538 Sözleşmeli Personel Alımı Kontenjanları:

 • 1837 Koruma ve Güvenlik Görevlisi,
 • 51 Şoför,
 • 1971 Temizlik Görevlisi,
 • 679 Aşçı,

Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi çerçevesinde yapılan 2023 yılı Taşra Teşkilatı Sözleşmeli Personel (Destek Personeli, Koruma ve Güvenlik Görevlisi) alımı sınavının başarılı adayları için tercih süreci başlıyor. İşte adayların dikkat etmesi gereken detaylar:

Tercih Duyurusu ve Başvuru Süreci

Başkanlığın Taşra Teşkilatında münhal bulunan Sözleşmeli Personel pozisyonlarına yönelik 10-22 Temmuz 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2023 Yılı 4/B Sözleşmeli Personel Alımı Sınavı’nın başarılı adayları için tercih süreci duyuruldu. Tercih işlemleri, 23 Ağustos 2023 tarihinden itibaren başlayacak ve 8 Eylül 2023 saat 17.00’ye kadar sinav.diyanet.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecektir.

Tercih Hakkı ve Sınırlamalar

Sınavda başarılı olan adaylar, en fazla 25 tercih yapma hakkına sahip olacaklar. Ancak adayların tercih yaparken bazı önemli noktalara dikkat etmeleri gerekmektedir:

 • Adaylar tercih dışı seçeneklerden “Re’sen yerleştirilerek atanmayı kabul ediyorum.” veya “Re’sen yerleştirilerek atanmayı kabul etmiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretlemelidirler.
 • “Re’sen yerleştirilerek atanmayı kabul etmiyorum.” seçeneğini işaretleyen adaylardan tercihlerine yerleşemeyenler ile tercih yapmayan adayların atama haklarından feragat edildiği unutulmamalıdır.

Tercih Öncelikleri

Tercihlere yerleştirme işlemlerinde, sözlü sınav başarı puanı en yüksek olan adaylara öncelik verilecektir. Eğer sözlü sınav başarı puanı eşitlik durumu oluşursa aşağıdaki kriterlere öncelik tanınacaktır:

 • Yüksek KPSS puanına sahip olan adaya öncelik verilecektir.
 • KPSS’ye katıldığı öğrenim belgesinin mezuniyet tarihi önce olan aday tercih önceliği kazanacaktır.
 • Yaşı büyük olan adaylara tercih önceliği tanınacaktır.

Diğer Önemli Hususlar

Adaylar tercih yaparken şu noktalara dikkat etmelidirler:

 • Kadın adaylar sadece kadın kontenjanına, erkek adaylar ise sadece erkek kontenjanına başvuruda bulunabileceklerdir.
 • Her aday, sadece başvurduğu ünvanda tercih yapabilecektir.
 • Tercihlerine yerleşmelerine rağmen kanuni mazeretleri olmaksızın göreve başlamayan adaylar atanma haklarından feragat etmiş sayılacaklardır.

Tercih süreci, adayların kariyer yolculuklarını belirlemelerinde önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Adaylar, belirtilen tarihler arasında tercihlerini yaparak gelecekteki çalışma alanlarını şekillendirebileceklerdir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin