Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

441
Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

ÇSGB  kategorisinde, bu yazımızda sizlere Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır?

Ülkemiz tarafından vatandaşlarımıza uygulanan sosyal yardımlar arasında çalışan anneler için gerekli şartları taşımaları halinde bakıcı parası ücreti yoğun şekilde talep görüyor.

Çalışan annelerin aile bütçelerine destek olacak olan devletten bakıcı parası nasıl alınır sorusun yoğun bir şekilde araştırdıkları görülüyor. 2019 yılından itibaren başlayan bu uygulama gerekli şartları taşıyan 0-24 ay arası çocuk sahibi olan ve 4/a statüsünde çocuğu olan anneler faydalanabiliyor.

Devletten Bakıcı Desteği Alma Şartları

Devletten bakıcı desteği almak için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Belirlenen şartlara sahip olan annelere 24 ay süre boyunca bu destekten faydalanabiliyor. Devletten bakıcı desteği alma şartları arasında;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma,
  • Bakıcı desteğinden yararlanmak isteyen annenin başvuru sırasında sigortalı olarak çalışmaya devam etmesi,
  • Bakıcı desteğine başvuru yapacak olan annenin en fazla en az asgari ücretin brüt tutarının2 katı kadar bir ücrete alması,
  • Başvuru esnasında annenin iki yaşında veya daha küçük yaşta bir çocuğunun bulunuyor olması,
  • Annenin bakıcı olarak tutacağı  çocuk bakıcısının birinci dereceden kendi akrabası olmaması,
  • Destek kapsamında tutulan çocuk bakıcısının en az ilkokul diplomasının olması,
  • Annenin yapılan destek kapsamında çocuk bakıcısı olarak bildirilmemiş olması,
  • Anne ve bakıcı aynı ilde ikamet etmesi yer alıyor.

Tüm bu şartları karşılayan anneler internet üzerinden elektronik başvuru formunu doldurarak başvurularının pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Proje kapsamında her anne sadece bir çocuk için bu imkandan faydalanma hakkına sahip oluyor.

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır Başvuru Nasıl Yapılır

Devlet Bakıcı Parası Ücretleri

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından konu ile ilgili gerçekleştirilen açıklamada proje kapsamında gerekli şartları taşıyan ve başvurular kabul edilen annelere 2020 yılı için devlet bakıcı parası destek ücreti olarak 2 bin 400 TL destek ödemesi yapıldı. 2021 yılı için bu ücretin Avro kuruna göre yediden düzenlenmesi ve 2 bin 600 TL’ye çıkması bekleniyor. Devlet bakıcı desteği başvurusu kabul edilen anneler bu ücretten en fazla 24 ay yani 2 yıl için faydalanabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.