Deprem bölgesine faizsiz 2 yıl ertelemeli 750 bin TL kredi: Başvuru duyurusu geldi

0
116

Deprem bölgesindeki esnaflara yönelik kredi kampanyası açıklandı. KOSGEB, faizsiz ve 2 yıl geri ödemesiz 750 bin TL faizsiz kredi verecek.

Depremzede esnaflara faizsiz kredi verilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısından sonra bir açıklama yaptı ve deprem bölgesindeki KOBİ’ler için yeni bir kredi paketi hazırladıklarını söyledi ve kredi başvurularının kısa sürede başlayacağını söyledi. Kabine sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deprem bölgesindeki KOBi’lerimize yönelik KOSGEP vasıtasıyla yeni bir kredi paketini devreye alıyoruz. Dünya Bankasıyla işbirliği halinde işletme başına 200 bin lira ve 750 bin lira arasında faizsiz kredi sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

FAİZSİZ 750 BİN TL KREDİ VERİLECEK

Faizsiz kredi açıklamasından sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bir açıklama yaptı ve işletme başına 200 bin lira ile 750 bin lira arasında faizsiz kredi verileceğini bildirdi. Açıklamaya baktığımızda desteğin üst limitinin ağır hasarlılar için işletme başına 500 bin liradan 750 bin liraya çıkarıldığını söyledi.

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerden sonra bölgedeki esnafların gördüğü zararların karşılanması ve bölgede ekonomik canlanmanın sağlanması için “Türkiye: Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi”nin hayata geçirildiği açıklandı.

2 YIL GERİ ÖDEMESİZ OLACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında proje ile ilgili başvuru bilgilerine de yer verildi. Açıklamada kredinin sıfır faizli olacağı ve 2 yıl geri ödemesiz olacağı bildirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yapılan son dakika açıklamasında kredi başvurusu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Proje kapsamında, Dünya Bankası’ndan 450 milyon dolarlık finansman ile sağlanan destek, KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak. İşletmenin bulunduğu il, hasar durumu ve işletme ölçeğine göre artacak. Sıfır faizli olan destek, 36 aylık bir süreci kapsıyor. İlk 2 yılı geri ödemesiz olup 3. yılda 3 eşit taksitte geri ödemesi tamamlanacak. Destekten faydalanmak isteyen işletmelerden yalnızca, borç taahhütnamesi ve hasar durum belgesi talep edilecek. Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde en az yüzde 30 gelir kaybına uğramış hasarsız işletmeler de bu destekten faydalanabilecek”

BAŞVURULAR KOSGEB’E YAPILACAK

Başvurular KOSGEB aracılığıyla yapılacak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin