Ramazan Bayramı Kısıtlamalarını Açıkladı!

0
401
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan Bayramı Kısıtlamalarını Açıkladı! Kısmi Kapanma hakkında bilgiler vereceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan Bayramı Kısıtlamalarını Açıkladı! Kısmi Kapanmaya Gidilecek.

Ramazan ayı ilk iki haftası kısmi kapanmaya gidilecektir. Kısmi kapanma için gerçekleştirilecek olan faaliyetler yarın akşam itibariyle başlayacaktır. Bu kısıtlamalar sonucunda vaka ve vefat sayılarında herhangi bir değişiklik olmazsa eğer kısıtlamalar daha ağır bir hale getirilecektir.

Kısmi Kapanma Detayları ise şu şekildedir;

 • Hafta sonu sokağa çıkma yasağına devam edilecek.
 • Hafta içi sokağa çıkma yasağı akşam 19:00 sabah 5:00 olacak.
 • Şehirler arası seyahat kısıtlaması getirildi.
 • Lokanta ve benzeri işletmeler yalnızca paket ve gel al servisi şeklinde devam edecektir.
 • Düğün, nikah ve vb. kapalı alanlarda yapılan faaliyetler ertelenmiştir.
 • Oteller yalnızca kendi müşterilerine hizmet verecektir.
 • Toplu iftar vb. organizasyonlar gerçekleştirilmeyecektir.
 • 65 yaş üstü ve 20 yaş altı taşıma kısıtlaması getirildi.
 • Kamuda esnek mesai saatlerine tekrar dönüş yapıldı.
 • Hamile ve kronik hastalığa sahip çalışanlar idari izinli sayılacaktır.
 • Okul öncesi ile 8 ve 12 sınıflar haricinde diğer sınıflar uzaktan eğitime geçildi.
 • Spor salonları vb. işyerleri ramazan sonuna kadar faaliyetlerine ara verecektir.

Bu kısıtlamalar Ramazan Ayının ilk 2 haftası gerçekleştirilecektir. 2. Haftanın sonunda yeniden Kabine toplantısı yapılacaktır. Vaka ve vefat sayılarına göre yeniden düzenlemeye gidilecektir.

kısmi kapanma

Diyanet İşleri Başkanlığı 81 İle Yazı Gönderdi. İşte Yazının Detayları

Diyanet İşleri Başkanlığı ramazanda uyulacak tedbirler, camilerde yapılacak ibadetler ve uyulması gereken kurallara ilişkin il müftülüklerine talimatname gönderdi.

Bu Yılki tema Şifa Ayı Ramazan

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından imzalanan talimatnamede, 2021 yılı ramazan ayının temasının “Şifa Ayı Ramazan” olarak belirlendiği ifade edildi.

Diyabet İşleri Başkanlığı tarafından gönderilen talimatnamede aşağıdaki ifadelere yer verildi;

“Böyle bir dönemde ramazan ayı, orucuyla, Kur’an tilavetiyle, teravihiyle, iftarıyla, sahuruyla ve fitresiyle salgın hastalıktan bunalan ruhumuza ve bedenimize şifa olmaktadır. Bu bağlamda ramazan ayı boyunca bu ayın ruh ve beden sağlımıza olan katkılarına, bireysel ve toplumsal faydalarına dikkat çekilecek, toplumun bütün kesimlerinde bir farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır.”

Talimatnameye göre, ramazan ayı münasebetiyle yürütülecek hizmetlerde Din Hizmetleri Uygulama Genelgesi’nin 23’üncü maddesinde belirtilen hususlara riayet edilecek.

Cami içi ve dışı aydınlatmalar kontrol edilecek, minarelerdeki kandiller ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak ve imsak vaktinde söndürülecek.

Akşam ezanlarının vaktinde okunması konusunda özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacak. Camilerde mukabele programları hazırlanacak, cami görevlileri mutlaka mukabele okuyacak ve takibi müftülüklerce yapılacak.

İtikafa girmek isteyenler için müftülüklerce belirlenecek ve camiler itikaf için hazırlanacak. İtikaf süresince ilgili kişiler temizlik ve cami adabı ile ilgili bilgilendirilecekler.

Camiye giriş ve çıkışlarda izdihama sebebiyet verilmemesi, mesafenin korunması, hiç kimseyle temasta bulunulmaması, musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlar uyarılacak.

Din görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu vakitlerde cami ve mescitleri ibadete açacak ve görevlerinin başında hazır bulunacaklar. Ramazan ayı boyunca zorunlu haller dışında, cami görevlilerine yıllık izin kullandırılmayacak.

Ramazan ayında yürütülecek hizmetler, vaka sayılarının seyrine göre İl/İlçe hıfzıssıhha kurul kararı doğrultusunda müftülerin teklifi ve mülki amirin onayıyla uygulamaya konulacak.

Camilerde toplu iftar verilmeyecek.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin