Bayramda Hangi Önlemler Olacak? Açıklandı!

0
420
Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı!

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Bayramda Hangi Önlemler Olacak?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! Bayramda Hangi Önlemler Olacak?

“29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.

  • 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz.”
  •  İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir.”
  • Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.”
  • Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek”
  • Zincir marketleri pazar günleri hariç belirli saatlerde çalışmalarına devam edecektir.
  • Yeme içme sektöründe paket servis ile hizmet verilecektir.

bayramda hangi önlemler

Diyanet İşleri Başkanlığı 81 İle Yazı Gönderdi. İşte Yazının Detayları

Diyanet İşleri Başkanlığı ramazanda uyulacak tedbirler, camilerde yapılacak ibadetler ve uyulması gereken kurallara ilişkin il müftülüklerine talimatname gönderdi.

Bu Yılki tema Şifa Ayı Ramazan

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş tarafından imzalanan talimatnamede, 2021 yılı ramazan ayının temasının “Şifa Ayı Ramazan” olarak belirlendiği ifade edildi.

Diyabet İşleri Başkanlığı tarafından gönderilen talimatnamede aşağıdaki ifadelere yer verildi;

“Böyle bir dönemde ramazan ayı, orucuyla, Kur’an tilavetiyle, teravihiyle, iftarıyla, sahuruyla ve fitresiyle salgın hastalıktan bunalan ruhumuza ve bedenimize şifa olmaktadır. Bu bağlamda ramazan ayı boyunca bu ayın ruh ve beden sağlımıza olan katkılarına, bireysel ve toplumsal faydalarına dikkat çekilecek, toplumun bütün kesimlerinde bir farkındalık oluşturulmaya çalışılacaktır.”

Talimatnameye göre, ramazan ayı münasebetiyle yürütülecek hizmetlerde Din Hizmetleri Uygulama Genelgesi’nin 23’üncü maddesinde belirtilen hususlara riayet edilecek.

Cami içi ve dışı aydınlatmalar kontrol edilecek, minarelerdeki kandiller ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yakılacak ve imsak vaktinde söndürülecek.

Akşam ezanlarının vaktinde okunması konusunda özen gösterilecek ve camilerde akşam namazı kıldırılacak. Camilerde mukabele programları hazırlanacak, cami görevlileri mutlaka mukabele okuyacak ve takibi müftülüklerce yapılacak.

İtikafa girmek isteyenler için müftülüklerce belirlenecek ve camiler itikaf için hazırlanacak. İtikaf süresince ilgili kişiler temizlik ve cami adabı ile ilgili bilgilendirilecekler.

Camiye giriş ve çıkışlarda izdihama sebebiyet verilmemesi, mesafenin korunması, hiç kimseyle temasta bulunulmaması, musafaha, tokalaşma, kucaklaşma yapılmaması, gruplar halinde toplanılmaması hususunda vatandaşlar uyarılacak.

Din görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamalarının bulunduğu vakitlerde cami ve mescitleri ibadete açacak ve görevlerinin başında hazır bulunacaklar. Ramazan ayı boyunca zorunlu haller dışında, cami görevlilerine yıllık izin kullandırılmayacak.

Ramazan ayında yürütülecek hizmetler, vaka sayılarının seyrine göre İl/İlçe hıfzıssıhha kurul kararı doğrultusunda müftülerin teklifi ve mülki amirin onayıyla uygulamaya konulacak.

Camilerde toplu iftar verilmeyecek.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin