Covid-19 Bitmeden Yeni Salgın mı Ortaya Çıkıyor?

0
395
Covid-19 Bitmeden Yeni Salgın mı Ortaya Çıkıyor?

Covid-19 Bitmeden Yeni Salgın mı Ortaya Çıkıyor?

Dünya neredeyse 2 senedir koronavirüs ile amansız bir mücadele halinde. Orijinal virüsün ardından mutasyonlar da insan hayatını tehdit eder boyutta yayılmaya devam ediyor. Ancak Hindistan’da korkutan bir gelişme daha yaşandı. Henüz koronavirüs pandemisi bitmeden yeni bir salgın ortaya çıktı ve şu ana kadar 188 temaslı vaka tespit edildi.

İngiliz The Sun gazetesinin haberine göre, Hindistan’ın Kerala eyaletinde 12 yaşındaki çocuk, yarasa kaynaklı Nipah virüsü yüzünden hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden çocuk ile temaslı 188 kişi tespit edildi, bu kişilerden 20’si ise ‘yüksek riskli’ olarak sınıflandırıldı. Bu 20 kişinin Kozhikode Tıp Fakültesi’ne gönderileceği belirtildi. Uzmanlar diğer temaslı kişilerin ise evlerinde kendilerini karantina altına almalarını söyledi.

Nipah, Kovid-19’dan 75 kat daha ölümcül olduğu için dünyanın en tehlikeli virüslerinden biri olarak kabul ediliyor.

Nipah Virüs Belirtileri Nelerdir?

İlk defa 1990’ların sonlarında Malezya’daki domuz çiftliklerinde görülen salgın ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kusma ve boğaz ağrısı gibi grip benzeri belirtiler ile kendini gösteriyor. Nipah virüsünün insanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tedavisi ya da aşısı henüz mevcut değil.

Hastalık ile ilgili kritik noktalar aşağıda özetlenmiştir:

¥ Nipah virüsü domuzlar gibi evcil hayvanlarda hafif ila şiddetli hastalığa neden olabilir. İnsanlarda Nipah virüsü enfeksiyonu, asemptomatik enfeksiyondan (subklinik) akut solunum yolu enfeksiyonuna ve ölümcül ensefalite kadar çeşitli klinik tablolara neden olur.

¥ Nipah virüsü, insanlara hayvanlardan (yarasalar, domuzlar) bulaşabilir ve ayrıca doğrudan insandan insana bulaşabilir. Domuzlarda oldukça bulaştırıcıdır ve asemptomatik olabilmektedir. Domuzlarda inkübasyon döneminde bile bulaştırıcıdır.

¥ Pteropodidae ailesinin meyve yarasaları, Nipah virüsünün doğal konakçısıdır.

¥ İnsanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tedavi ya da aşı mevcut değildir. İnsanlar için birincil tedavi destekleyici bakımdır.

¥ Nipah virüsü WHO Blueprint öncelikli hastalıklar listesinde* yer almaktadır.

Nipah virüsü yalnızca birkaç salgına neden olmasına rağmen, çok çeşitli hayvanlara bulaşması ve insanlarda ciddi hastalıklara ve ölüme neden olması sebebi ile halk sağlığı açısından önemli bir etken olarak kabul edilmektedir.

Bulaş

Malezya ve Singapur’daki ilk salgınlar sırasında çoğu insan enfeksiyonu, hasta domuzlarla veya kontamine olmuş dokularla doğrudan temastan kaynaklanmıştır. Transmisyonun, solunum damlacıkları, domuzların boğaz veya burun salgılarıyla temas edilmesi veya hasta bir hayvanın dokusuna temas edilmesiyle oluştuğu düşünülmektedir.

Bangladeş ve Hindistan salgınlarında, enfekte meyve yarasasından gelen idrar veya tükürük ile kontamine olmuş meyve veya meyve ürünlerinin (ör. Ham hurma suyu) tüketimi en olası enfeksiyon kaynağı olmuştur.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin