Çocuklu kadınlara 3 bin 700 TL devlet desteği!

0
697

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım desteği, çocuk sahibi kadınlara da veriliyor. Sosyal destek programları kapsamında başvurusu olumlu sonuçlanan kadınlara aylık 3 bin 700 TL tutarında ödeme yapılıyor. İşte, sosyal yardım başvuru sayfası…

Sosyal yardım, ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli tutarlarda veriliyor. Kadınların, çocuklarına ve evlerine bakmak için zorlandığı durumlarda verilen sosyal destek ödemesi sayesinde bir takım temel ihtiyaçlar bu para sayesinde karşılanabiliyor. Aile Bakanlığı düzenli olarak ihtiyacı olan vatandaşlara ödemelerini aylık olarak hesaplarına aktarmaya devam ediyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu yılın başından beri geçim sıkıntısı yaşayan çocuklu ailelere eğitim destek sağlıyor. Başvurusu onaylanan ailelere eğitim yardımını, kendilerine ait banka hesabı beyan etmemeleri durumunda aylık ödemeleri PTT şubelerinden kimliklerini ibraz ederek alabiliyor.

SOSYAL YARDIM PARASINI KİMLER NASIL ALABİLİR?

Çocuklu ailelerin, eğitim yardımından yararlanıp yararlanamayacağını öğrenmek için e-Devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) başvuru yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerinin teyit işlemini tamamlamasını beklemesi gerekiyor.

Başvurusu onaylanan çocuklu ailelere ödemeleri, beyan ettikleri banka hesaplarına veya PTT’den yapılıyor. 2 bin 59 TL ile 3 bin 708 TL arasında değişen eğitim desteği almaya hak kazanan aileler, banka hesabı beyan etmemeleri halinde PTT şubelerinde kimlik kartlarını ibraz ederek ödemelerini elden nakit alabiliyor.

SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ KİMLERE YAPILIR?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara öncelik verilen para yardımından, hane halkı geliri asgari ücretin üçte birinin altında olan, yani 2023 Mart itibarıyla 2 bin 835 lira 60 kuruştan az olan haneler yararlanabiliyor.

Sosyal yardım parası almak için başvuru yapabilecek kişiler şöyle sıralanabilir:

* Her hangi bir sosyal güvencesi bulunmayan
* Maddi zorluk içerisinde olan
* Kirada yaşayan
* Hanede okuyan çocuk varsa
* Engelli ve yaşlı birey var
* Devletten düzenli olarak sosyal yardım alan
* Kronik hastalar

Değerlendirme sonrası uygun görülen kişilere aylık 2 bin 59 TL ile 3 bin 708 TL arasında ödeme yapılıyor. Yapılacak inceleme sonrası ne kadar yardım verileceği yetkililer tarafından belirlenecek.

SOSYAL YARDIM BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

* Türkiye vatandaşı olması
Mavi kart sahibi olmaması
* Yurt içinde ikamet etmesi
* 18 yaşını doldurmuş olması
* Hane halkı gelirinin asgari ücretten düşük olması
* Sosyal güvencesi bulunmaması

SOSYAL YARDIM PARASI NE KADAR SÜREYLE VERİLİYOR?

Hak sahibi hanelere sağlanacak destek tutarları, hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin dahil olduğu gelir aralıkları göre belirleniyor.

Çocuklu ailelere verilecek yardım miktarı çocuğun veya çocukların yaş ve öğrenim durumuna göre değişiyor:

Okulöncesinde çocuğu olanlara: 2 bin 59 TL

İlkokul ve ortaokulda çocuğu bulunanlara: 3 bin 90 TL

Lisede çocukları olanlara: 3 bin 295 TL

Üniversitede çocuğu bulunanlara ise 3 bin 708 TL

2 bin 59 TL ile 3 bin 708 TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştiriliyor. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2023 yılı Haziran ayı için olup bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayı gerçekleştirilerek söz konu destek programı sona erecek.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Çocuklu aileler eğitim yardım parası almak için e-Devlet’in www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti internet sitesindeki formu doldurabilir.

Öte yandan yardım parası başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan da (SYDV) yüz yüze yapılabiliyor. SYDV temsilcilikleri, ilçe kaymakamlığı ve il valiliği binalarının içinde yer alıyor. Bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlık ya da duruma göre valilik binasına giderek bilgi alabilirsiniz. SYDV iletişim bilgilerine www.aile.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/sydv web sayfasından ulaşmak mümkün.

Sosyal yardım parası başvurusu, değerlendirme süreci sonrası uygun görülmesi halinde aylık olarak hesaplara yatırılıyor.

SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU E-DEVLET’TEN NASIL YAPILIR?

* e-Devlet mobil uygulamasına veya herhangi bir tarayıcıdan www.turkiye.gov.tr web sayfasına açarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile oturum açın

* e-Devlet’in Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti sayfasını açın

* Sağ köşede bulunan YENİ BAŞVURU linkine tıklayın

* Açılan sayfada bulunan sözleşmeyi okuyup onaylayın ve DEVAM tuşuna basın

* Açılan sayfada bulunan T.C. kimlik numarasını ve adres bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin, doğru ise DEVAM ET tuşuna basın

* Yeni açılan sayfada yardım parası başvuru formunu inceleyin

* Tüm bilgileri okuyun ve size uygun olanları işaretleyin

* ‘Aile Destek Programına Başvurmak İstiyor musunuz?’ seçeneği mutlaka EVET olarak işaretleyin

* Sizden IBAN bilgileriniz istenecek, IBAN bilgisini girin ve tüm formu doldurun

1100 TL SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURU SAYFASI

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HANGİ SOSYAL YARDIMLAR YAPILIYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal yardım yaptığı kişilerin listesine www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz internet sitesinden ulaşmak mümkün.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin