Çocukları Covid-19’dan Nasıl Koruyabiliriz?

0
350
Çocuklarda Vaka Sayıları Artıyor. Çocukları Covid-19'dan Nasıl Koruyabiliriz?

Çocuklarda Vaka Sayıları Artıyor. Çocukları Covid-19’dan Nasıl Koruyabiliriz?

“Çocuklarda yoğun bakım ihtiyacı giderek artıyor, üstelik çoğunun kronik hastalığı da bulunmuyor” diyen Kurugöl, Hürriyet’e şunları söyledi:

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre: “Ülkemizde 15-18 yaş arasındaki tüm çocuklara ve 12-15 yaş arasındaki kronik hastalığı olanlara BioNTech aşısı yapılıyor. Özellikle okulların açılmasının getireceği riskler bir yana, hızla bulaşan delta varyantı da arttı. Varyant erişkinlerde olduğu gibi çocuk hastaların yüzde 90’ının fazlasında saptanıyor. Neden olduğu enfeksiyon daha ağır seyrediyor.

Özellikle yüksek ateş ve solunum güçlüğü ile gelen çok sayıda çocuk yoğun bakım vakamız var. 5-17 yaş arası çocuklarda hastalık sıklığı artık erişkinler kadar. Sadece 15 yaş üzerinde değil, özellikle 12 yaş üzerinde de vaka artışı söz konusu. Bu nedenle ülkemizde de 12 yaş üzeri çocuklar hemen aşılanmalı.”

Çocuklarda Covid-19’un Belirtileri Nelerdir? Çocuklar Risk Altında mı?

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü, erişkinler kadar sık olmasa da çocuklarda da hastalık yapabiliyor. Erişkinlerde, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik gibi bulgular veren koronavirüsün, çocuklarda da benzer ancak farklı belirtiler de gösterdiğini belirtilmiştir. Hızlı nefes alıp verme, uykuya eğilim, göğüs ağrısı, dudaklarda ve yüzde morarma, şiddetli karın ağrısı gibi şikayetleri olan çocukların aileleri tarafından acilen bir hekime götürülmesi gerekmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Belirtiler

Covid-19 virüsü bulaşan çocuklarda erişkinler gibi öksürük, ateş, kas ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı olabilmekle birlikte iştahsızlık, burun akıntısı, karın ağrısı, çarpıntı, göğüs ağrısı, bulantı kusma, ürtiker benzeri cilt döküntüleri gibi nonspesifik şikayetlerin görülebildiğini tespit edilmiştir.

Çocuklarda Covid-19 Belirtilende Görülen 5 Farklı Tablo

Sessiz Enfeksiyon: Herhangi bir klinik semptom ve bulgu olmadan ve göğüs görüntüleme sonuçları normalken, 2019-nCoV nazofaringeal sürüntünün pozitif olduğu vakalardır.

Hafif Enfeksiyon: Ateş, yorgunluk, kas ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve hapşırma gibi akut üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri vardır. Fizik muayenede farenks tıkanıklığı ve oskültasyon anormallikleri görülmez. Bazı vakalarda ateş olmayabilir veya bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi sadece sindirim semptomları olabilir.

Orta Enfeksiyon: Sık ateş ve öksürük (çoğunlukla kuru öksürük, ardından balgamlı öksürük); bazılarında hırıltı olabilir, hipoksi nefes darlığı hızlı nefes alıp verme yoktur

Şiddetli Enfeksiyon: Ateş ve öksürük gibi erken solunum semptomları ile ishal gibi gastrointestinal semptomlar eşlik edebilir. Hastalık genellikle yaklaşık bir haftada ilerleyerek solunum sıkıntısı ile ortaya çıkar.

Kritik Enfeksiyon: Çocuklar hızla çoklu organ yetmezliğine, akut solunum sıkıntısı sendromuna veya solunum yetmezliğine ilerleyebilir ve ayrıca şok, ensefalopati, kalp ile ilgili sorunlar veya kalp yetmezliği, kanda pıhtılaşma sorunları ve akut böbrek yetmezliği olabilir. Organ disfonksiyonları hayatı tehdit edici olabilir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin