Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

0
303
Çin Dili ve Edebiyatı

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Çin Dili ve Edebiyatı, Çin ülkesi sınırları içerisinde kullanılan dil olan Çince ve bu dilde yazılmış olan eserleri hatta edebiyat tarihini konu alan akademik bir disiplindir. Çince üzerine hem dilbilim kuramlarına hem de modern ve çağdaş edebiyata ve eski belgeler ve klasik edebiyatın geleneksel çalışmasına derinlemesine bir giriş anlamı taşıyan bölümdür. Çin Dili ve Edebiyatı, üniversitelerde eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Dil puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bu bölüm mezunları, akademik kariyerlerine devam etmeyi tercih edebilirler. Çince üzerine araştırmaların gerçekleştirildiği kurumlarda yer alabilirler. Sanat tarihi alanında da kariyerlerine devam edebilirler. Çince, uluslararası ticaret söz konusu olduğunda oldukça fazla geçerliliği olan bir dil olduğu için, uluslararası ticaret yapan kuruluşlarda tercüman olarak çalışmaları da bu bölüm mezunları için olasıdır. Bu bölüm mezunları, Çin dili, edebiyat eserleri ve kültürü üzerine araştırmalar gerçekleştirirler. Merak eden kitleleri bu konuda bilgilendirebilir ve dilin gelişmesi adına yapılan her türlü çalışmada yer alırlar.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümünü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanının geçilmesinin ardından ikinci oturuma girmeye hak kazanılır.  Ayrıca bu bölümü tercih edecek olan adayların mutlaka YDS sınavına girmesi ve bu alanda başarı elde etmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin