Çift Terapisi Nedir? Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

0
438

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Çift Terapisi Nedir? Çift Terapisi Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler vereceğiz.

Çift Terapisi Nedir?

Çift terapisi, kişilerin birbirleriyle kurdukları ilişkileri desteklemeyi hedefler. Partnerinizle ilgili yaşadığınız sorunlara çözüm yolu bulamıyorsanız ve bu sorunlar sizi anksiyete, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara itiyorsa çift terapisi size bu sorunların çözümünde yardımcı olacaktır. Çift terapisi çiftlere kendini ve partnerini anlamayı öğretir. Dolayısıyla sağlıklı bir iletişimin temellerini sağlar. Tartışabilmeyi, sağlıklı bir biçimde kavga edebilmeyi öğrenmek de çift terapisinin içindedir. Mutlu bir ilişki hiç sorun yaşanmaması, hiç tartışma olmaması demek değildir. Çiftler iyi niyetli olursa ve ilişkileri için daima gelişime açık olurlarsa çözülmeyecek problem yoktur. Bazı durumlarda ise ilişkiyi sağlıklı bir biçimde sonlandırabilmek için çift terapisi en güzel çözüm yollarından biridir. Çift terapisi yalnızca sorun yaşandığı zaman alınmak zorunda değildir.

Gelişmiş ülkelerde çift terapisi ilişki de daha mutlu olmak ve karşılarına çıkabilecek problemleri öngörüp aşabilmek içinde almaktadır. Çift terapisinden çift ilişkileri, evlilik problemleri, yas ve üzüntü sonrası, kendine zarar verici davranış sergileyen, alkol ve madde kullanımına sahip, duygusal istismara uğramış, psikoseksüel zorluklara sahip, boşanma yaşayan, iş stresine sahip, evlilik problemleri olan ve aile yaşamında değişiklik meydana gelen kişiler faydalanabilir. Sen ben çatışmaları, ailesinden tam kopamamış kişilerin aileye olan bağımlılığı, ilişki içerisinde empati duygusunu kullanamama, partnerlerin birbirine tahammülü kalmadığı durumlarda, sık sık çözüme kavuşmayan sorunlar yaşandığında, şiddetin devreye girdiği durumlar olduğunda ve kişilerin birbirlerine karşı olumlu duyguları azaldığı zaman uygulanabilir bir terapidir.

Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Çift terapisinde partnerlerin sorunlarına konuşabilir hale getirmek tedavideki ilk amaçtır. Çift terapisinde partnerlerle ayrı ayrı görüşmeler yapılır ve geçmişten günümüze kadar gelen sorunlar önce kişilerin ağzından dinlenir. Kişilik analizleri ve testlerle çatışmadaki rolü, kendini nasıl ifade ettiği ve problem çözme yeteneği saptanır. Sonra çiftler bir araya gelerek problemlerini çözmeye çalışır. Bunun yanı sıra çift terapisti isterse kişilere ödevlerde verebilir. Psikoterapi tedavinin yanında gerekli görülürse ilaç tedavileri de bu terapinin içerisinde yer almaktadır. Ayrıca çift terapi bazı durumlarda yasal olarak da önerilmektedir. Bu terapi sonunda kişi kendini ve partnerini anlayabildiği, farklılıkları kabul ettiği, sağlıklı bir şekilde tartışabildiği, sorunları konuşur duruma getirip çözüm yolu üretebilen bireyler haline gelmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin