CHP’li Kaya’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a KPSS yanıtı: Kendini aklamaya çalışıyor..

0
379

CHP’li Kaya’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a KPSS yanıtı: Kendini aklamaya çalışıyor..

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KPSS’nin iptal edilmesi ile ilgili “FETÖ’cü grup mu desek, altılı masa mı desek, bir de masanın altı var, yedi” açıklamasına tepki gösterdi. Kaya, “KPSS sonuçlarını altılı masa, Millet İttifakı’na yönelterek ‘altılı masa mı, masanın altındaki yedinci kişi mi, FETÖ mü’ desem diye kendini aklamaya çalışıyor” dedi.

CHP’li Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya dönüşü KPSS sorularıyla ilgili açıklamalarına ilişkin açıklama yaptı. Kaya, şöyle konuştu:

“İktidardaysan bugüne kadar bu sorunları neden açığa çıkarmadın?”

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de dört saatlik toplantı sonrası bir açıklama yaptı. Toplum şunu merak ediyordu. Putin’le dört saat ne görüştü, bu konuya dair en ufak bir açıklama yapmayan Erdoğan, öğretilmiş bir soru karşısında KPSS sonuçlarını altılı masaya, Millet İttifakı’na yönelterek ‘altılı masa mı, masanın altındaki yedinci kişi mi, FETÖ mü desem’ diye kendini aklamaya çalışıyor. 2016 yılında 15 Temmuz’da hain darbe girişiminde yüzlerce insanımız, 251 can şehit oldu ve binlerce insan yaralandı. Eğer iktidardaysan ki iktidar koltuğunda oturduğunu zannediyorsun, iktidar değilsin. İktidardaysan bugüne kadar bu sorunları neden açığa çıkarmadın? KPSS’de 20 sorunun birebir Yediiklim Dersanesi’yle aynı çıkmasının müsebbibi kimlerdir?

“Cumhurbaşkanlığı makamı şikayet mercii değildir”

Cumhuriyet savcılarını göreve davet ettik, suç duyurusunda bulunduk. Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nu siz göreve davet ettiniz. Bir an önce bunu aydınlığa kavuşturmak sizin görevinizdir. 15 Temmuz hain darbe girişimini yapanları açığa çıkarmadınız. 2010 yılından 2015 yılına kadar yapılan tüm şaibeli sınavlarda Ali Demir’e sahip çıktınız. Ali Demir’e kefil oldunuz. Ama Ali Demir, şu anda yargılanıyor. Bu konuların açığa çıkarılma görevleri size ait. Cumhurbaşkanlığı makamı şikayet mercii değildir. Sorunların üzerine gitme merciidir.

“Altılı masadan biri varsa çık açıkla yoksa Cumhurbaşkanı’nın bu beyanının karşısında sen zan altındasın”

Milli Eğitim Bakanı o koltukta oturduğu müddetçe, YÖK Başkanı o koltukta oturduğu müddetçe bunu sağlıklı bir aydınlatmaya kavuşturmanı mümkün değildir. Buradan görevden alınan ÖSYM Başkanı’na da çağrı yapıyorum. Sizi bu suça iten kim? Altılı masadan biri varsa çık açıkla yoksa Cumhurbaşkanı’nın bu beyanının karşısında sen zan altındasın. 432 ÖSYM çalışanı zan altında. Kim ne biliyorsa açıklamak zorundadır. Cumhurbaşkanı da bu işi takip etmekle mükelleftir. Şikayet mercii de değilsin. Yetki sende, sorumluluk sende. Yetki ve sorumluluk sahibi halka hesap vermek zorunda.”

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin