Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir?

0
375
Çevre Mühendisliği Bölümü

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Çevre Mühendisliği Bölümü Nedir?

Çevre Mühendisliği, yaşayan organizmaların sağlığını koruyacak, geliştirecek ve çevrenin kalitesini artıracak çözümler üretmek için çalışmalar gerçekleştiren profesyonel bir mühendislik disiplinidir.

Çevre mühendisliği inşaat mühendisliği, kimya mühendisliği ve makine mühendisliğinin bir alt disiplinidir. Kimya, biyoloji, ekoloji, jeoloji, hidrolik, hidroloji, mikrobiyoloji ve matematik gibi geniş bilimsel konulardan beslenerek çalışma alanlarını belirler. Çevre Mühendisliği, üniversitelerde Mühendislik Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Her mühendislikte olduğu gibi çevre mühendisliği de Sayısal puan türünden öğrenci kabul etmektedir.

Çevre Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Çevre mühendisleri devletin hemen hemen her bakanlığında çalışabilirler. Türkiye İstatistik Kurumu, Devlet Planlama Teşkilatı,İller Bankası hatta üniversiteler de dahil olmak üzere birçok kurumda yer alabilirler. Söz konusu kurumlarda istihdam sahibi olabilmeleri için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edecekleri puan belirleyici olacaktır. Tüm bunların haricinde özel sektörde yer alan her türlü endüstri kuruluşu da iş olanakları arasında yer alır.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Çevre Mühendisliği Bölümü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanının geçilmesinin ardından ikinci oturuma girmeye hak kazanılır. İkinci oturum olan AYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre üniversiteye yerleştirilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin