Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

0
415
Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Çerkez Dili ve Edebiyatı, Kafkas ülkelerinden birçoğunun resmi dili olan Çerkez dili ve edebiyatında yer alan eserlere ek olarak Kafkasya’nın kültürü üzerine araştırmalar gerçekleştirerek gelecek meraklı nesillere aktarmayı amaçlayan akademik bir disiplindir. Çerkez Dili ve Edebiyatı, üniversitede Edebiyat Fakültesi kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Çerkez Dili ve Edebiyatı mezunları Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışabileceği gibi turizm şirketlerinde, yayınevlerinde, televizyon kanallarında ve eğitim kurumlarında çalışma fırsatları bulabilirler. Tüm bu iş imkanlarından devlet kurum ve kuruluşlarında yer alabilmek için mezunların Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edeceği puan belirleyici olur. Mezunlar, Çerkez Dili ve bu dilde yazılmış eserler, Kafkas kültürü üzerine çalışmalar gerçekleştirerek araştırmaları sonucu elde etmiş olduğu verileri ve hakimi olduğu dil bilgisini ilgili kitlelere aktarmak üzerine çalışır.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Çerkez Dili ve Edebiyatı bölümünü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanının geçilmesinin ardından ikinci oturuma girmeye hak kazanılır. İkinci oturum olan AYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre üniversiteye yerleştirilmektedir. Ayrıca bu adayların YDS sınavına da girmeleri ve başarı elde etmeleri gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin