Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir?

0
323
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir? Eğitim Süresi - Dersleri - Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Nedir?

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü ya da bilinen adıyla ÇEKO, isminden de çıkarım yapılabileceği gibi iş hayatını birçok bilim alanı üzerinden (ekonomik, sosyal, psikolojik, hukuki) ele alan ve bu konuda geliştirmeler yapmayı amaçlayan bir akademik disiplindir. ÇEKO, üniversitelerde eğitimi verilmekte olan ve Eşit Ağırlık puan türünden tercih edilebilen 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

ÇEKO mezunları için iş hayatı başladığı andan itibaren çalışma imkanı bulabilecekleri alanlar oldukça fazladır. Mezunlar;

  • Bankacılık ve Finans Kuruluşları,
  • Şirketlerin İnsan Kaynakları Departmanında,
  • Denetleme Firmalarında,
  • Sendikalar,

Başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta iş bulabilirler. Gerek denetçi, müfettiş, gerekse iş geliştirme uzmanı olarak da istihdam fırsatları söz konusu. Özel sektörün haricinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı kuruluşlarda da çalışma fırsatı bulabilirler. İş dünyasında yaşanan global gelişmelerin birbirinden farklı konular üzerinden değerlendirilmesi, elde edilen verilerin analiz edilip benzer durumlara karşı tedbirlerin alınmasını sağlamak ya da çeşitli eklentilerle kazanç sağlamak adına çeşitli çalışmalar gerçekleştirmek ÇEKO mezunlarının kapsama alanındadır.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Coğrafya Öğretmenliği bölümünü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanının geçilmesinin ardından ikinci oturuma girmeye hak kazanılır. İkinci oturum olan AYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre üniversiteye yerleştirilmektedir. Bu bölümü tercih edecek kişilerin eşit alanda başarılı olmaları gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin