Çalgı Yapım Bölümü Nedir? İş olanakları!

0
428
Çalgı Yapım Bölümü Nedir? Eğitim Süresi - Dersleri - Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Çalgı Yapım Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Çalgı Yapım Bölümü Nedir?

Çalgı Yapım, çeşitli disiplinlerden (örneğin gitar, keman, kanun, ud,bağlama vb.) oldukça basit enstrümanlar yaparak öğrencileri farklı tekniklerle tanıştıran sanat programıdır. Öğrenciler daha sonra yavaş yavaş telli, koparıp, üflemeli veya klavye enstrümanlarında uzmanlaşmaya doğru ilerleyebilirler.

Çalgı Yapım Bölümü; bu büyüleyici eserlerin yapımı, yeniden inşası ve korunması açısından müzik aletlerine adanmış bir sanat dalı olarak kabul edilir. Program, tekdüzelik eğilimine karşı koymak ve akustik enstrümanların sınırsız ses potansiyelini keşfetmek üzerine çalışmalar gerçekleştirir. Bu çalışma sayesinde, disiplin hem eski hem de yeni müziğin performans pratiğine değerli katkılar sağlar. Çalgı Yapım, üniversitelerde Konservatuar kapsamında eğitimi verilmekte olan 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Çalgı Yapım Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Çalgı yapımcılar ya da akordörler, mesleki yetkinlikleri gereği enstrüman mağazalarında, organizasyon şirketlerinde, TRT’de ve alt kuruluşlarında, müzik prodüksiyon şirketleri başta olmak üzere birçok kuruluşta yer alabilirler. Söz konusu iş fırsatlarından devlet kurum ve kuruluşlarında yer alanlar için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) yeterliliği gerekmektedir. Çalgı yapımı üzerine eğitim alanlar enstrümanların yapımı, korunması, yenilenmesi ve kültürünün nesillere aktarılması konusunda sorumluluk sahibi olurlar. Ayrıca enstrümanların tamiratının haricinde ek olarak akord işlemleriyle de ilgilenirler.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Çalgı Yapım Bölümünü okumak isteyen kişilerin ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanının geçilmesinin ardından ikinci oturuma girmeye hak kazanılır. İkinci oturum olan AYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre üniversiteye yerleştirilmektedir. Bu bölümü tercih edecek kişilerin eşit alanda başarılı olmaları gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin