Büyük Müjde! İŞKUR’dan Anne Projesi ile 2870 TL Maaş Desteği

0
397

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Büyük Müjde! İŞKUR’dan Anne Projesi ile 2870 TL Maaş Desteği hakkında bilgiler vereceğiz.

Büyük Müjde! İŞKUR’dan Anne Projesi ile 2870 TL Maaş Desteği

Binlerce işsiz anneye büyük müjde İŞKUR’dan geldi. İş sahibi olamayan annelere ayda 2870 TL maaş desteği geliyor. İŞKUR kadın istihdamını destekleyebilmek amacıyla devreye almış olduğu Anne Projesi uygulanmaya başlanıyor. İŞKUR kadınların iş gücüne aktif bir şekilde katılabilmeleri ve kadın istihdamının arttırılmasına yönelik işsiz olan kadınların mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik olarak eğitimini almış oldukları meslekleri uygulamalı olarak görebilmeleri ve çalışma ortamına uyum sağlayabilmeleri için gerçekleştirilecek bir projedir. İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarına veya işbaşı eğitim programlarına katılım göstermesi uygun bulunan annelere İŞKUR tarafından kursiyer veya katılımcı zaruri gideri ödenmesi uygun görülmüştür.

Anne Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?

  • İŞKUR’a kayıtlı ve işsiz olunması,
  • Emekli olunmaması,
  • İşbaşı Eğitim Programına başvuru yapılmış olması,
  • Başvuru tarihinden önce 3 ay boyunca işverenin çalışanı olunmaması,
  • İşverenin 1. Veya 2. Derece yakını veya eşi olunmaması,
  • İş ve meslek danışmanlıklarından faydalanmış olunması,
  • Başvuru tarihinden önce son bir ay içinde emeklilik ve malullük primi yatırılmamış olması gerekmektedir.

Büyük Müjde! İŞKUR’dan Anne Projesi ile 2870 TL Maaş Desteği

Anne Projesine Nasıl Başvuru Yapılır?

İŞKUR’un desteklemiş olduğu Anne Projesinden faydalanabilmek için İŞKUR’un iki programından birine katılım sağlamak gerekmektedir. Bu programlar ise Meslek Eğitim Kursları ve İşbaşı Eğitim Programlarıdır. İŞKUR tarafından uygulanan bu programdan destek alabilmek için ise çocuğa ait kimlik belgesinin aslı ve kreş ya da gündüz bakımevinin faturası talep edilecektir. Bakım desteği için kreşten alınmış olan SGK Sicil Numarası evrağı ile birlikte İŞKUR’a başvuru yapılmalıdır.

İŞKUR tarafından hayata geçirilen bu proje de yalnızca 15 yaş dahil olmak üzere 0-15 yaş arasındaki çocuğu olan anneler bu programa başvuru yapabileceklerdir. 0-15 yaş aralığında ve evlat edinilmiş olan çocuğu bulunan annelerin istenen şartları sağlaması halinde bu yardım gerçekleştirilecektir. Annelerin İŞKUR tarafından düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ya da işbaşı eğitim programlarına katılmaları durumunda kurs devam ettiği sürece aylık 2870 TL verilecektir.

Mesleki eğitim kurslarına katılan anneler 160 gün (3 ay) katılım göstermeleri gerekmektedir. Günde en az 5 saat, en fazla 8 saat olmak üzere hafta da 40 saat katılım gösterildiği taktirde 3 aylık işbaşı eğitim programından 8.610 TL ödenek alınmış olacaktır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin