Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir – Burun Estetiği Fiyatları

0
908

Yüz ilk bakışta insanın en çok göze çarpan bölgesi olmakla birlikte bu bölgede bulunan şekil bozukluklarının düzeltilmesi estetik ve psikolojik açıdan oldukça önemlidir. Tıp alanında uygulanan tekniklerin gelişmesi ve yenilikçi yöntemlerin bulunması sayesinde yapılan burun ameliyatı operasyonları, günümüz koşullarında geçmişe oranla çok daha basit operasyonlar şeklinde gerçekleştirilebilir.

Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği uygulamaları, hem estetik beklentilerle hem de sağlık açısından önemli bir gereklilik olabilir. Bölgedeki şekilsel ya da burun yapısı ile ilgili bozuklukların ortadan kaldırılması sonucunda kişi hem daha sağlıklı bir şekilde nefes alıp verebilir hem de istediği görünümdeki buruna sahip olabilir.

İçindekiler

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

“Rinoplasti nedir?” sorusu pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Burun estetiği, burun şeklinin bu yapı içerisindeki kemik ve kıkırdak yapılarında değişiklikler yapılarak gerçekleştirilen bir plastik cerrahi operasyonudur. “Rinoplasti nedir?”, “Burun estetiği fiyatları nelerdir?“, “Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi soruların yanıtlarını bulmak için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Nazoplasti, rinoplasti gibi isimlerle de adlandırılan burun estetiği, estetik operasyonlar içerisinde en sık uygulananlar bir tanesidir. Burunda doğumsal olarak var olan, sonradan oluşan veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkmış olan şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla yapılır. Şekil bozukluğu, bazı durumlarda yalnızca görsel açıdan rahatsızlık vermesi sebebiyle düzeltilirken çoğu kişide solunum bozukluğu gibi problemlere yol açması nedeniyle de düzeltilmesi gerekli olabilir.

Burun Estetiği Operasyonunda Doktor Seçimi Neden Önemli?

Hangi nedenden dolayı burun estetiği operasyonu uygulanacak olursa olsun, öncelikli hedef, burundaki solunum yolunun operasyon sonunda en iyi şekilde çalışabilir hale getirilmesidir. Operasyon esnasında burnun yeniden şekillendirilmesi (rekonstrüksiyon), şekil bozukluklarının giderilmesi veya bir bölümünün şeklinin değiştirilmesi işlemlerinden biri veya birkaçı uygulanabilir.

Rinoplasti uygulaması düşünen kişilerde burun dokularının estetik operasyona uygun olup olmadığı mutlaka cerrah tarafından yapılacak olan muayene esnasında kontrol edilmelidir. En ufak bir müdahalenin oldukça belirgin sonuçlar doğurması nedeniyle burun ameliyatı mutlaka alanında uzman bir cerrah tarafından yapılmalıdır. Cerrahın uzmanlığı, bu alandaki deneyimi ve toplam operasyon sayısı burun estetiği fiyatlarını değiştirebilir.

Burun Estetiği(Rinoplasti) Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Erkeklerde de kadınlarda da uygulanabilen rinoplasti, komplike bir operasyondur. Beklenen sonucun tam olarak elde edilmesi 6 ila 12 ay aralığında bir süreç gerektirir. Bu süreç burundaki operasyonun büyüklüğüne, burundaki dokuların yapısına veya sorunun ciddiyetine göre değişkenlik gösterir. Burun ameliyatı sonrasında hastaların bir kısmında tam olarak istenilen şeklin elde edilebilmesi için küçük düzeltme uygulamaları gerekli olabilir.

Burun ameliyatı fiyatlarları burun ameliyatı konusunda en çok merak edilen konulardan biri olsa da hekimin deneyimi, operasyonun uygulandığı sağlık merkezinin deneyimi, hastanın durumu gözetilmeden burun ameliyatı fiyatları konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Sadece rinoplasti ve burun ameliyatı fiyatları değil, burun dolgusu fiyatları da düşündürücüdür. Bütün bu operasyonlar için hastayı muayene etmeden kesin bir şey söylenemez.

Burun Ucu Estetiği Nedir?

Burnun görünümünü en çok etkileyen kısımlardan bir tanesi de burun ucunun şeklidir. Burun ucu kaldırma gibi operasyonların yapılmasına neden olan burnun uç kısmındaki yaygın şekilde görülen şekil bozuklukları şu şekilde sıralanabilir:

 • Burun ucunun olması gerekenden geniş olması
 • Sıkıştırılmış gibi görünen burun ucu
 • Burun deliklerinin birbiriyle simetrik olmaması
 • Burun ucunda düşüklük
 • Burun ucu kalkıklığı
 • Sivri yapılı burun ucu

Yukarıda belirtilen sorunların bulunduğu hastalarda burun estetiğinin bir alt dalı olan burun ucu estetiği operasyonlarından yararlanılır. Bu operasyonlarda burnun kemik kısmına dokunulmaz, yalnızca burun ucunda yer alan yumuşak doku ve kıkırdak kısımda işlem yapılır. Bu nedenle rinoplastiye göre daha kolay burun ameliyatıdır. Burun ucu kaldırma son yıllarda giderek tercih edilen bir metottur. Burun ucu kaldırma işlemi diğer burun operasyonları arasında kolay olanlardan biridir.

Burun ameliyatı öncesi ve sonrasında yapılan uygulamalar diğer ameliyatlarla ile hemen hemen aynıdır. Ameliyat süresi daha kısa olup tüm işlemler 30-60 dakika aralığında bir süreçte tamamlanır. Burun ucu kaldırma operasyonu hastaları diğer burun operasyonlarında olduğunu gibi genellikle aynı gün içerisinde taburcu edilir. Burun ucu kaldırma operasyonlarının İyileşme süresi de rinoplasti ameliyatlarına oranla daha kısadır.

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Burun ameliyatları, fonksiyonel ya da kozmetik nedenler ile gerçekleştirilebilir. Operasyonun yapılma nedenlerinden ilki burunda bulunan doğumsal veya sonradan gelişmiş bir şekil bozukluğu nedeniyle nefes alıp vermeye ilişkin problemlerin görülmesidir. Solunum sorunlarına neden olan şekil bozukluğu gözle görülebilir bir bozukluk olabileceği gibi, burnun iç kısmında yer alan ve dışarıdan fark edilemeyecek bir bozukluk da olabilir. İkinci neden ise kişinin burnunun görünümünden rahatsız olması ve daha farklı görünen bir buruna sahip olmak istemesidir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burnun kemik kısmında bir eğrilik veya çıkıklığın olması, kıkırdak yapısında gözlenen şekil bozuklukları, burnun aşırı büyük olması, burun yapısında asimetriklik olması gibi durumlar, burun estetiği ameliyatını gerektiren nedenler arasında yer alır. Estetik amaçlarla yapılan operasyonlarda tamamen kişisel tercihler rol oynar. Bazı kişiler çok büyük veya çıkıntılı bir burnu olmasına karşılık burnunun görünümünden gayet memnun iken, bazı kişiler normal görünümde bir burun yapısına sahip olmalarına karşılık farklı bir burun görüntüsünü tercih edebilir. Sonuç olarak rinoplasti operasyonları, sağlık sorunları veya kişisel tercihler nedeniyle yapılabilen ve oldukça yaygın şekilde uygulanan ameliyatlardır.

Cerrahi müdahale ile burun yapısında birçok değişiklik gerçekleştirilebilir:

 • Burun büyüklüğünün değiştirilmesi
 • Burun açısının değiştirilmesi
 • Burun köprüsünün düzleştirilmesi
 • Burun ucunun yeniden şekillendirilmesi
 • Burun deliklerinin düzenlenmesi

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılır?

Rinoplasti ameliyatında fonksiyonel sebepler olmadan sadece kozmetik kaygı söz konusu ise kişinin burun kıkırdağı gelişimini tamamlayana kadar beklenmesi önerilir. Kız çocuklarında bu gelişim için sınır yaş 15 iken erkek çocuklarında gelişme biraz daha uzun sürebilir. Nefes alma ile ilgili problemler söz konusu ise rinoplasti ameliyatı daha küçük yaşlarda da gerçekleştirilebilir. Burun estetiği kaç yaşında yapılır konusu herkes tarafından merak edilmektedir, bu sorunun genel bir yanıtı yoktur. Hastanın durumuna göre uzman doktorla birlikte ameliyatın kaç yaşında yapılacağına karar verilir.

Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatlarında operasyonun kendisi kadar ameliyat öncesi dönem de önem arz eder. Hekimle yapılan görüşmelerde öncelikle hastanın estetik operasyon için uygun bir aday olup olmadığı değerlendirilir. Aynı zamanda hekim ile hasta karşılıklı fikir alışverişleri ile beklentilerini ve olası sonuçları tam olarak anlatabilmelidir.

Hekim opere edilecek hastanın tıbbi öyküsünü, rahatsızlıklarını ve hali hazırda kullandığı ilaçları değerlendirir. Hemofili gibi aşırı kanamaya neden olabilecek sağlık problemleri varlığında kozmetik nedenli burun estetiği ameliyatının yapılması uygun olmayabilir.

Tıbbi öykü alımı sonrasında hekim tarafından gerçekleştirilen fizik muayenede hastanın burun derisi, iç ve dış yapıları incelenir ve yapılacak değişiklikler planlanır. Hekimler aynı zamanda ameliyat öncesinde hastanın uygunluğuna karar vermek adına çeşitli kan analizleri ve biyokimyasal laboratuvar tetkiklerine de başvurabilir.

Burun Estetiği Operasyonuna Nasıl Hazırlanılmalı?

Ameliyat olması planlanan hastaların burun fotoğrafları çekilebilir. Bu fotoğraflar hem ameliyat sonrası beklentilerin aydınlatılmasında hem de hekime operasyon sırasında yol göstermede etkili olabilir. Hastaların dikkat etmesi gereken bir diğer husus da ibuprofen ve aspirin gibi non steroid antiinflamatuar ilaçların ameliyattan 2 hafta öncesi ve sonrasında kullanılmamasıdır. Bu ilaçlar pıhtılaşma işlevlerini olumsuz yönde etkileyerek kanamayı arttırıcı etki gösterebilir. Hekimlerinizin kullandığınız ilaç ve takviye ürünlerin tamamını bilmesinin sağlığınız ve iyileşmeniz açısından ne derece önemli olduğu unutulmamalıdır. 

Burun Estetiği Öncesi Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Burun ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılan bir operasyon türüdür. Yalnızca küçük dokunuşlar gerektiren basit rinoplasti operasyonlarında ise cerrahın tercihine göre lokal anestezi de uygulanabilir. Ameliyat ortalama olarak 2 saat sürerken ameliyat öncesi hazırlıklar ve ameliyat sonrasında yapılan uygulamalar ve müşahede süreleri ile birlikte bir rinoplasti operasyonu genellikle 1 gününüzü alır.

Rinoplasti ameliyatı öncesi hastanın hangi ürünleri ya da ilaçları tüketmemesi gerektiğine ilişkin bilgiler operasyonu gerçekleştirecek uzman doktor tarafından detaylı şekilde anlatılır. Bazı bitki çayları, kan sulandırıcılar, ilaçlar, burun spreyleri kullanımına ilişkin özel bir prosedür gerekebilir. Alanında uzman rinoplasti cerrahı ameliyat öncesi hastaya düşen yükümlülükleri detaylı şekilde paylaşır. Bu süreç tıpkı rinoplasti operasyonu gibi kişiseldir ve hastadan hastaya değişiklik gösterir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyatı ve ameliyat sonrası dönemi olumsuz yönde etkileyebilecek bir diğer davranış da tütün kullanımıdır. Sigara dumanı hem iyileşme sürecini yavaşlatır hem de içeriğinde nikotin ile kan damarlarında kasılmaya neden olarak iyileşme dönemindeki dokuya gelen oksijen ve kan desteğinin azalmasına neden olur. İyileşme sürecinin sağlıklı şekilde geçirilmesi için ameliyat öncesi ve sonrası dönemde tütün kullanımının sonlandırılması önerilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Yaygın olarak tercih edilen 2 farklı burun estetiği tekniği vardır. Bunlardan ilki olan açık rinoplastide burun delikleri arasından küçük bir kesi açılır ve bu kesi sayesinde cerrahın görüş açısı genişletilir. Genellikle burundaki şekil bozukluğu ileri düzeyde olan veya daha önceden farklı bir burun ameliyatı geçirmiş olan kişilerde açık rinoplasti tekniği tercih edilir. Açık tekniğin en büyük avantajı görüş açısının daha geniş olmasıdır. Fakat iyileşme süreci daha uzundur ve operasyon sonrasında oluşan ödem, morluk gibi sorunlar daha büyük boyutludur.

Kapalı Rinoplasti Nedir?

Bir diğer teknik olan kapalı rinoplastide ise yapılan kesi burun delikleri içerisinde kalacak şekilde ayarlanır. Açık rinoplasti ile kapalı rinoplasti arasındaki temel fark kesilerin yapıldığı yerdir. Cerrahın görüş alanı azdır fakat iyileşme süresi daha kısadır ve operasyon sonrasında burunda dikiş izi kalmaz. Kapalı rinoplasti tekniği genellikle daha küçük boyuttaki şekil bozukluklarının düzeltilmesinde tercih edilir.

Kapalı Rinoplasti Operasyonlarını Kimler Tercih Etmeli?

Burun estetiği yaptırmak isteyen pek çok kişi ameliyat sonrasında iz kalmasından çekinebilir. Kapalı rinoplasti ameliyatları burun deliklerinden girilerek yapıldığından operasyon sonrasında iz kalma riski yok denilecek kadar azdır. Kapalı rinoplasti sonrasında revizyon genellikle gerekli olmaz. Ancak gerekli olması halinde açık rinoplasti ameliyatlarında olduğu gibi kapalı rinoplastide de revizyon uygulanabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği (Likit Rinoplasti) Nedir?

Burundaki şekil bozukluğunun çok ciddi boyutta olmadığı durumlarda tercih edilen uygulamalarından bir tanesi de ameliyatsız burun estetiğidir. Burun dolgusu olarak da adlandırılan piezo yönteminde burun köprüsüne dermal dolgu uygulaması yapılır. Burun dolgusu fiyatları da  bu ameliyatsız yöntemin gerçekleştirileceği metoda bağlı değişebilir. Burun dolgusu fiyatını etkileyen pek çok faktör olmakla birlikte kliğinin deneyimi, hekimin tecrübesi ve uzmanlığı, kaç başarılı operasyon gerçekleştirdiği öne çıkan faktörlerdendir.

Burun ucu düşüklüğü, burunda kontür problemi, kırışık burun görünümü ve burun basıklığı gibi hafif problemlerin tedavisinde oldukça güvenilir bir seçenek olan ameliyatsız burun ameliyatı uygulamaları, oldukça basit operasyonlar olmakla birlikte dolgu için tercih edilen ürünler tamamen güvenilir yapıya sahiptir. Hyaluronik asit en sık olarak kullanılan enjekte edilebilir jel benzeri dolgu maddesidir.

Hangi dolgu maddesinin tercih edileceği de burun dolgusu fiyatlarını belirlemektedir. Enjeksiyon sonrasında o bölgedeki derin cilt katmanlarına ulaşan dermal dolgular istenilen şekle ulaşmayı sağlar. İşlemden işleme ve kullanılan dolgu materyaline göre değişkenlik göstermekle birlikte elde edilen görünüm 4 aydan 3 yıla kadar etkili şekilde mevcudiyetini koruyabilir. Her işlemde değişebilen dolgu materyali burun dolgusu fiyatlarının da değişmesine yol açabilir.

Likit rinoplasti uygulamaları cerrahi rinoplasti girişimlerine göre oldukça basit işlemlerdir. Bu yöntemle yapılan estetik uygulamalarda buruna yeni bir görünüm kazandırmanın yanı sıra doğuştan düşük olan veya yaşla birlikte düşen burun uçlarında istenen görüntü elde edilebilir. Burun ameliyatı fiyatlarına etki eden parametlerinin başında hekimin deneyimi, uzmanlığı işlemin gerçekleşeceği klinik ya da hastanenin güvenilirliği etki etmektedir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılamaz?

Rinoplasti için kontrendikasyon (uygulamanın yapılmaması gereken durumlar) olarak kabul edilen çeşitli sağlık problemleri mevcuttur:

1. BEDEN DİSMORFİK BOZUKLUĞU

Beden dismorfik bozukluğu bir psikiyatrik rahatsızlık olup kişinin görüntüsü ile ilgili aşırı önyargılı olması halidir. Bu aşırı düzeydeki ön yargı kaynaklı olarak kişi dışarıdan fark edilmesi çok zor küçük kusurların bile etkisinde kalarak sosyalleşme problemleri, düşük yaşam kalitesi, depresyon ve intihara meyil gibi sosyolojik ve psikiyatrik durumların oluşmasını tetikleyebilir. Burun estetiği yapacak hekimlerin operasyon sonrası sonuçlardan memnun olması imkansız bu hastaları tanıması ve gerekli psikiyatrik değerlendirmenin gerçekleştirilmesine aracılık etmeleri uygundur.

2. OBSTRÜKTİF UYKU APNESİ

Uyku sırasında tekrarlayan solunum yollarının tıkanması ile nefesin kesilmesi obstrüktif uyku apnesi olarak tanımlanır. Bu rahatsızlığa sahip hastalarda ameliyat öncesi istenmeyen durumların gelişme ihtimalinin yüksek olması nedeniyle hekimler daha dikkatli davranmalıdır. Burun estetiği yapılması gereken hastalarda bu rahatsızlığın mevcut olması halinde riskin en aza indirilmesi için CPAP gibi cihazlar ile hastanın solunumunun desteklenmesi gerekir.

3. KANAMA BOZUKLUKLARI

Kanın pıhtılaşmasının olumsuz yönde etkilendiği kişilerde ameliyat sonrası çeşitli istenmeyen durumlar oluşabileceği için dikkatli olunmalıdır. Bu durumun önüne geçmek amacıyla operasyon öncesi hasta ile görüşme sırasında herhangi bir aşırı kanama veya morluk oluşumu ya da pıhtı oluşumuna etkili takviye ürün ve vitaminlerin kullanımı sorgulanması gereklidir.

Burun kanaması, rinoplasti sonrası en sık olarak karşılaşılan komplikasyonların başında gelir. Kanama bozukluğu olan kişilerde burun kanaması aşırı düzeyde olabilir ve endoskopik ya da anjiografik yöntemler ile kanayan damara müdahale edilmesi gerekli olabilir.

Genel bir yaklaşım olarak daha önce rinoplasti ameliyatı geçirmiş ve sonuçlarından memnun kalmamış kişilerde yeni bir değerlendirme yapmadan önce en az 1 yıl beklenmelidir. Bu süre zarfı sonunda önceki operasyonun kesin sonuçları değerlendirilir ve gerekli durumlarda ikinci bir düzeltme ameliyatına başvurulabilir.

Erkek Burun Estetiği Hakkında İpuçları

Burun estetiği operasyonları kadınlar ve erkekler için de dış görüntüyü ve/veya burnun nefes ile ilgili fonksiyonunu düzeltmek için yapılan bir operasyondur. Burundaki bir bozukluğa bağlı olarak nefes alma problemi yaşayan kişiler, günlük hayattaki işlerini yaparken de sıkıntı çekebilirler.

Bu kişiler yürürken, yemek yerken, konuşurken, uyurken kısacası günlük işlerini yaparken nefes almakta zorluk yaşadıkları için hayattan zevk alamaz hale gelebilirler. Erkek burun estetiğinin önemli motivasyonlarından biri bu olsa da estetik nedenler de son yıllarda giderek artmaktadır. Başarılı geçen bir rinoplasti operasyonundan sonra kişilerin nefes alması daha kolay olacağı için yaşam konforları önemli oranda iyileşir.

Kadın Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı  Hakkında İpuçları

Bunun yanında, burun estetiği operasyonundan sonra kişinin istediği görünüme kavuşması ile birlikte kendine olan güveni geri gelir ve böylece kendisini daha mutlu hissedebilir. Bu nedenle erkeklerde de burun ameliyatları kadınlarda olduğu gibi yaygındır. Sadece kadın hastalar adet dönemlerinde daha stresli ve acıya karşı daha duyarlı olabilirler.

Bu durum operasyonun başarısını etkileyebilir. Dolayısıyla kadın hastaların adet dönemlerini hekimlerine bildirmeleri, kendilerine uygun operasyon tarihinin ayarlanabilmesi açısından önemli olabilir.

ameliyatsız burun estetiği

Burun Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrasında genellikle ağrı oluşur ve bu nedenle anestezinin etkisinin geçmesi beklenmeden hastaya ağrı kesici uygulamaları yapılır. Burun ameliyatı operasyonu sonrasında doktorunuzun önerdiği ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Ameliyat sonrasında genellikle 4-6 saatlik bir süre boyunca ayağa kalkmak önerilmez. Ayağa ilk kalkışınızda baş dönmesi, göz kararması gibi sorunlar gözlenmesi normaldir. Bu nedenle bir yakınınızdan yardım almanız önerilir.

Hem burun ameliyatı esnasında hem de sonrasında genizden kan sızıntısı gerçekleşmesi normaldir. Bu kanama farkında olmadan yutularak bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bu nedenle kanlı kusma veya ertesi gün kandan kaynaklı olarak siyah renkli dışkı gözlenebilir. Ameliyattan 6 saat sonra eğer mide bulantısı yok ise su içilebilir. Çorba ve ayran gibi sulu gıdalar azar azar tüketilmeye başlanabilir.

Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Burun ameliyatı sonrasında beslenme düzeninde bir takım değişiklikler olabilir ama bu kalıcı bir süreç değildir. İlk birkaç gün genellikle sıvı gıdalarla beslenme önerilir. Göz altlarında, burun etrafında ve yüzün belirli kısımlarında şişlik ve morluklar oluşması normaldir ve gün geçtikçe hafifleyerek yok olacaktır. Kanamanın önlenmesi için yastık yüksek tutulmalıdır ve ilk 15 gün burna su çekilmemeli, sümkürülmemelidir. Bu süreçte burnun tıkalı kalması normaldir.

Hedeflenen şeklin tam olarak elde edilebilmesi için birkaç ay (bazı durumlarda 6 ay) gözlük takılması önerilmez. Koşu gibi yüksek efor gerektiren fiziksel aktiviteler, yüzme, aşırı kuvvetli çiğneme, fazla sayıda yüz kasının katılımı ile gerçekleşen kahkaha, gülümseme ya da diğer mimikleri yapma ve kuvvetlice diş fırçalama hastaların ameliyat sonrası kaçınması gereken diğer davranışlara örnek teşkil eder.

Burun Ameliyatı Sonrasında Güneş Işınlarına Maruz Kalmak Tehlikeli midir?

Operasyon sonrası kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli husus güneş ışığına maruziyettir. Aşırı güneş ışını teması sonrasında burun cildi ve çevresinde kalıcı renk değişiklikleri meydana gelebileceği için dikkatli olunmalıdır. Başın yüksekte tutulması kanamaya olduğu kadar oluşan ödeme de etkili bir uygulamadır. Operasyon sırasında kullanılan sütür materyalinin emilebilir ya da emilmeyen türde oluşuna göre dikişlerin alınması için operasyondan 1 hafta sonra hekiminize tekrar başvurmanız gerekli olabilir.

Burun Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Burun ameliyatı yapılan hastalarda iyileşme süresi operasyonun boyutuna göre değişmekle birlikte hastalar genellikle 4-6 saat içerisinde ayağa kalkarak dolaşmaya, 6 saat sonra bulantı ve kusma yok ise yemek yemeye başlayabilir. Pek çok hasta burun ameliyatı kaç günde iyileşir? Kaç günde normal yaşantıya geri dönülebilir gibi soruların yanıtını merak etmektedir. Hastalar bazı durumlarda aynı gün taburcu edilirken bazen de 1 gece müşahede (gözlem) altında tutulduktan sonra ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat bitiminde genellikle buruna tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar 1-2 gün sonra, burun sırtına yerleştirilen kalıp ise ameliyattan yaklaşık olarak 1 hafta sonra çıkartılır.

Burun Estetiği Kalıcı Mıdır?

Burun estetiği yaptırdıktan sonra hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de burun ameliyatının ne kadar kalıcı olduğudur. Kalıcı bir estetik görünüme ne kadar sürede ulaşılacağı da diğer merak edilen konular arasında yer alır. Burun estetiğinin yüz ile uyumunun yakalanması bir kaç ay ile bir kaç yıl arasında değişen bir süreci kapsayabilir. Özellikle burun görünümünden operasyonun ardından bir kaç yıl geçmesine rağmen memnun kalmayan hastalar, revizyon rinoplasti ya da revizyon burun estetiği operasyonlarını tercih edebilir.

Doğru doktor seçimi revizyon rinoplasti operasyonlarına başvurma seçeneğini azaltmak anlamında da işe yarar. Revizyon rinoplasti operasyonlarına sıklıkla başvurma nedeni arasında hastaların ilk rinoplasti operasyonunun ardından hastaların, istedikleri kalıcılıkta ve şekilde, yüz hatlarıyla uyumlu bir görünümü yakalayamamış olmaları yer alabilir. 

Burun Estetiği Sonuçları

Ameliyat sonrasında hastalar herhangi bir komplikasyonun gerçekleşmemesi durumunda genellikle 1 hafta ile 10 gün arası bir süre içerisinde iş yaşantısına geri dönebilir. Operasyon sonrası şişlik ve morlukların oluşması normaldir ve zamanla hafifleyerek 1 hafta-10 gün içerisinde makyajla kapatılacak düzeye kadar azalır. Burun ameliyatı sonuçları üzerinde en çok etkili olan öğelerden biri hastaların iyileşme ve şişlik sürecinin ardından yaşadığı deneyim olabilir. Burun estetiği sonuçlarını en iyi şekilde elde edebilmek için alanında uzman hekimle ve hastanın beklentileri üzerine konuşarak karar verilebilir. 

Ameliyatın üzerinden 1 ay geçtikten sonra oluşan ödemin %75-80’lik kısmı yok olur. Hedeflenen şekil ve tam iyileşmeye ise ameliyattan bir yıl sonra ulaşılır. Bu süreç içerisinde burun bölgesinde sabahları oluşan ve ilerleyen saatlerde kaybolan ödem sorunu görülmesi normaldir. Burun estetiği sonuçları bir kaç sene içerisinde yüzle daha uyumlu ve kişilerin en memnun olduğu hali alabilir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları 2023

Pek çok kişi burun estetiği fiyatlarının güncel durumunu merak etmektedir. Uzman bir doktora danışıp hastanın operasyon için uygun olup olmadığına ve tıbbi gerekliliğine bakılmadan burun estetiği fiyatları hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Burun estetiği fiyatları operasyonun yapıldığı tıbbi merkeze ve doktorun bu alandaki tecrübesine göre değişmektedir. Eğer siz de burnunuzun görünümünden rahatsızsanız, nefes alma ile ilgili problem yaşıyorsanız veya burnunuzda yapısal bir bozukluk olduğunu düşünüyorsanız, uzman hekimlere başvurarak süreçle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin