Bodrum Kalesi’ne Nasıl Gidilir? Kalede Neler Yapılabillir?

0
421
Bodrum Kalesi'ne Nasıl Gidilir

Gezi – Seyahat, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bodrum Kalesi’ne Nasıl Gidilir? Kalede Neler Yapılabillir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Bodrum Kalesi’ne Nasıl Gidilir? Kalede Neler Yapılabillir?

Turizmin kalbi olan Bodrum’da gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Her türlü eşsiz ve doğal güzelliği bir arada bulunduran Bodrum’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi de adeta Bodrum’un simgesi haline gelen Bodrum Kalesi’dir.

Bodrum kalesi Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer almaktadır. Yapım tarihi 1400’lü yılların başı olarak tarihlendirilen kale hem Muğla hem de Bodrum’un en önemli simgelerinden birisidir. Eşsiz bir deniz manzarasına sahip kalenin mimari özellikleri de en az deniz manzarası kadar güzeldir. Neredeyse Bodrum’un her yerinden görülebilen kalenin içerisinde Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Burada sergilenen eşsiz eserler kaleye rağbeti artırmaktadır.

Bodrum Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Bodrum Kalesi’ne ulaşım oldukça kolaydır. Bodrum merkezinden kalkan dolmuş ve otobüs hatları sayesinde kolaylıkla ulaşım sağlanabildiği gibi şahsi aracınızla da konforlu bir şekilde kaleye ulaşım imkânınız bulunmaktadır.

Bodrum Kale’si Bodrum’un Çarşı mahallesinde bulunmaktadır. Burası Bodrum’un merkezi olduğundan ulaşımı da oldukça kolaydır. Otobüs veya dolmuş gibi toplu taşıma araçları dışında kolaylıkla yürünebilecek bir mesafededir. Özellikle yürümeyi ve yeni yerler keşfetmeyi sevenler için Bodrum Kalesi gerek mimarisi ve görkemiyle ve gerekse merkezi konumuyla mutlaka görülmesi gereken mekânlar arasında yer almaktadır.

Bodrum Kalesi’ne Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Öncelikle Bodrum Kalesine giriş ücretlidir. Bunun en temel nedeni ise içerisinde bulunan Sualtı Arkeoloji Müzesi’dir. Pek çok eşsiz eserin sergilendiği panoramik özellikleri içerisinde barındıran Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti 30 tl’dir. Ayrıca Müzekart sahipleri Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne senede 2 defa olmak üzere ücretsiz giriş de yapabilmektedirler. Aynı şekilde şehit ve gazi yakınları da ücretsiz olarak girebilme hakkına sahiptir.

Bodrum Kalesi’ne girdiğinizde ödediğiniz ücretin ve zamanınızın hiç de boşa gitmediğini göreceksiniz. Eşsiz bir manzarası olan kale içerisindeki müze ile taçlandırılmaktadır. Bodrum Kalesi’nin her köşesini karış karış gezebilir, müze içerisindeki eserleri inceleyebilir ve eşsiz deneyimler yaşayabilir.

Bodrum Kalesi’nde Neler Yapılır?

Girişte belirli bir ücret ödemeniz gereken Bodrum Kalesi’nde neler yapılır? Öncelikle tarihi bir mekân olan Bodrum Kalesi eşsiz bir manzara ve tarihi bir dokuya sahiptir. Kalenin içerisinde bulunan Sualtı Arkeoloji müzesi ise on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Müzede bulunan eşsiz eserler her kesimden insanın dikkatini çekmektedir. Özellikle tarih ve müze tutkunları için Bodrum Kalesi en ideal mekânlardan birisidir. Böylece turizmin kalbi olan Bodrum’da eşsiz bir tarihi mekân olan Bodrum Kalesi nerede ve nasıl gidilir? Sorularından başlayarak kale hakkında kısa bir bilgi verdik. Eğer yolunuz Bodrum’a düşerse harika deneyimler için Bodrum Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin