Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir?

0
497

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ NEDİR?

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü; biyoloji ve tıp alanında kullanılmakta olan alet ve cihazların şemalarına uygun bir düzen içerisinde yerlerine monte edecek, sürekli bakımını yapacak, arıza olan bölgeyi belirleyecek ve o bölgenin onarımını yapacak teknik eleman yetiştirmektir. Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Bu bölümden mezun olan kişilere “Biyomedikal Teknikeri” unvanı verilmektedir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünü okuyacak kişiler dikkatli ve sakin olmak, fen bilimleri ile ilgilenmek ve bu alanda gelişime açık olmak, alet ve makinelere karşı ilgi duymak, bakım ve onarım işlerini yapabilmek, iletişim becerileri iyi olmak, görme ve işitme duyusu sağlam olmak, şekil ilişkilerini algılamak ve doğru parçaları yerine oturtabilmek, el-göz koordinasyonuna sahip olmak veya yaratıcı ve çözüm üretici olmak gibi kriterlere sahip olması gerekmektedir.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünden mezun olan kişilerden her türlü tıbbi alet ve cihazın üretiminde görev alması, tıbbi alet ve cihazların ihtiyaç duyulan sağlık kurumlarına teminini sağlaması, alet ve cihazların bakım onarım işleriyle ilgilenmesi, cihazların kullanımı hakkında sağlık çalışanlarını bilgilendirmesi, tıbbi cihaz ve alet satışı yapan firmalarda satış departmanında çalışma gibi beklentiler mevcuttur.

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünden başarılı bir şekilde mezun olup kariyer yapmak isteyenlerin yapacağı tek şey ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip 2 yıllık olan bu bölümü 4 yıllık lisans bölümüne tamamlamaktır. Biyomedikal Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Elektronik Haberleşme Mühendisliği tamamlayabileceği bölümler arasında yer almaktadır.

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİSİ BÖLÜMÜ İŞ İMKANLARI NELERDİR?

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünden mezun olan kişilerin kamu veya özel sektörde çalışma imkanları vardır. Özel hastaneler, Kamu hastaneleri, Üniversite hastaneleri, Ağız ve diş sağlığı merkezleri, Eğitim ve araştırma hastaneleri, Biyomedikal cihazları üreten ve satışını yapan firmaları çalışma alanları içinde yer almaktadır.

ÖSYM HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ALIYOR?

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümü için ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın ilk oturumu olan TYT sınavı puan ve başarı sırası dikkate alınmaktadır. Bu sınavda elde edilen başarıya göre üniversitelere tercih yapılabilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin