Bireysel Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır? Nasıl Hak Kazanılır?              

0
429

Bireysel Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sıkça merak edilen bireysel emeklilik nasıl hesaplanır sorusunu hep birlikte öğrenelim. Herkes tarafından sorulan bireysem emeklilik hesaplama oldukça basittir. Çalışanların aldıkları primi göz önünde bulundurularak gösterdikleri kazançların yüzdelik olarak hesaplarsak yüzde üçünü oranında hesaplanır ardından hesaplanan para tutarı çalışan kişilerin maaşından bu oranca kesilir.  Eğer isterlerse oranlarını daha fazla katına çıkarmak ya da daha az yüzde bir azaltabilirler. Maktu limit getirmek ise payına göre bakanlar kurulu karar vermektedir. Yani bu yetkiye sahiptir. En fazla 340 lira ve en az 53 lira kesimi olabilmektedir.

Bireysel Emekliliğe Nasıl Hak Kazanılır?                                                                                  

Bireysel emeklilik nasıl kazanılır sorusuna yanıt vermek gerekirse normal katılımda en düşük 10 yıl kalmış ve 56 yaşını doldurmuş vatandaşların emekliliğe hak kazanmış olur. Bireysel emeklilikte diğer şekilde çalışanların 10 yıldan daha az zaman kalmışsa veya 56 yaşını doldurmamışsa hiçbir şekilde hak kazanılmayacaktır.

Bireysel Emeklilikten Ayrılmak Mümkün Mü? Nasıl Çıkılır?

Bireysel emeklilikten ayrılmak tabi ki de mümkündür. Herkesin ayrılmaya hakkı vardır. Her yerde olduğu gibi burada da yasal süre bulunmaktadır. Katılımcı sisteme girişinin ardından bunu çalışana bildirmek ve iki ay süre içerisinde otomatik olarak çıkma isteme talebinde bulunabilir. Katılanlar cayma bedelini sonradan alabilme yetkisine sahiptir. Başvurulan çıkma talebi sigorta şirketine gittikten sonra 10 gün süre içerisinde işlemleri yapmaya devam edebilir. Bu zaman aralığında toplanan parası tekrar katılımcıya verilir. Eğer 10 yılı kalmışsa çalışanın isterse sigorta sözleşmesin de almayı isteyebilir. Bu da birikimin yüzde beşi ile devlet tarafından ek katkı yardımı yapabilecektir.

Bireysel Emeklilikte Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bireysel emeklilikte tabi ki de yaş sınırı vardır. Türkiye sigorta birliği de bu konu hakkında açıklama yapmıştır. Eğer bu uygulamaya işyeri esasında dahil edilirken iş yerinde çalışan bütün sayısına bakılmalıdır. Ancak bireysel emeklilikte yaş sınırı 45 yaşını tamamlamamış kişiler ve çalışanlar her zaman dahil edilecektir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin