Bilim İnsanları Süper Dünya Gezegeni Keşfetti

0
357

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bilim İnsanları Süper Dünya Gezegeni Keşfetti hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilim İnsanları Süper Dünya Gezegeni Keşfetti

Amerika Birleşik Devletlerinde bilim insanları 10 milyar yıl önce oluşan eski yıldız sisteminin içinde “Süper Dünya” gezegeni bulduklarını belirtti.

Samanyolu galaksisinden yaklaşık birkaç milyar yıl sonra oluşan yıldız sisteminin bir parçası olan gezegende yaşamı destekleyecek herhangi bir belirtiye denk gelinmedi.

Gezegenin Yapısı Dikkat Çekici

Boyut olarak gezegenimizden daha büyük ve kayalıklı yapıya sahip olan gök cisimlerine Süper Dünya adı verilir. Bu gök cisimleri genel olarak heyecan verici keşiflerle ortaya çıkarılıyor. Zira üstlerinde herhangi bir yaşamın olup olmadığı merak konusu haline geliyor. Öte yandan bu ortamda yaşamın müsait olup olmaması da konu hakkında diğer ön plana çıkan gündem maddeleri arasına giriyor. Samanyolu Galaksisi’nin en eski yıldızlarından biri bu sıralarda gündemde ağırlıklı olarak yer kaplamasıyla biliniyor. Bu sistemi inceleme altına alan bir grup araştırmacı ise bulunanın Dünya’dan yüzde elli oranında daha büyük olduğunu ve buna ek olarak iki diğer gezegenin de keşfedildiğini belirtiyor. Bunun yanında keşiflerine ilişkin detaylar halen verilmeye devam ediliyor.

Bilim İnsanları Süper Dünya Gezegeni Keşfetti

Yarım Günden Az Sürüyor

Dünyadan yüzde elli daha büyük olan ve kütlesiyle Dünyanın neredeyse 3 katı olan bu Süper Dünyaya TOI-561B adı verildi. Gezegenin kendi yıldızı çevresindeki bir turu Dünya ölçülerine göre yarım günden az zaman alıyor. California Üniversitesinde astrofizikçi olan Stephen Kane “Dünya’da bir gün baz alındığında bu gezegen bir gün içinde kendi yıldızının çevresinde iki tur atıyor” şeklinde konuştu.  Bu yapılan çalışma aynı zamanda The Astronomical Journal’e konu olurken, 237. Amerikan Astronomi Toplantısının da gündem maddelerinden biri haline geldi. Son günlerin ilgi çekici konularından biri haline gelen bu gezegen hakkında gün geçtikçe daha fazla veri toplanmaya devam ediliyor.

Yüzey Sıcaklığı 1700 Derecenin Üzerinde

Süper Dünya’nın sıcaklığının ise yıldızlar arasındaki mesafe göz önüne alındığı takdirde 1700 derecenin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. NASA tarafından başlatılan TESS görevi sayesinde ilgili gezegende keşfedilmiş oldu. Gezegenin keşfini doğrulamak isteyen araştırma ekibi Hawaii’deki W.M Keck Gözlemevinin sunduğu imkanlardan yararlanarak gezegenin kütlesi, çapı, yoğunluğu gibi farklı türden verileri hesaplamayı başardı. Oldukça ilginç yüzey şekillerine sahip olduğu görülen gezegen yapı itibariyle diğer gezegenlerden farklı özelliklere sahip. İlk ortaya çıkmış olan gezegenlerin yoğunluğu oluşmuş oldukları dönem içinde ağır metaller olmamasından dolayı daha düşüktür. Bu yaşlı gezegenin incelenmesi sayesinde evrenin geçmişine ilişkin daha fazla detaya ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin