Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir?

0
393

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Nedir?

Bilgisayar Mühendisliği bölümü, bilgisayar donanımı ve yazılımını geliştirmek için gerekli olan bilgisayar bilimi ve elektronik mühendisliğinin çeşitli alanlarını birleştiren bir mühendislik dalıdır. Bunun yanı sıra bilgisayar mühendisliği bu alanda çalışmalar gerçekleştirecek mühendislerin eğitimini amaçlayan akademik bir disiplindir. Bilgisayar mühendisliği bölümü üniversiteler de Mühendislik ya da Teknoloji Fakültelerinde eğitim veren 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Bilgisayar Mühendisliği bölümünün amacı ise yazılım, donanım, algoritma, bilgisayar ağları, veri tabanı gibi alanlarda araştırmalar ve çalışmalar yapmak ayrıca bu alanların geliştirilmesini sağlayacak elemanlar yetiştirmektir.

Bilgisayar Mühendisliği bölümünü okumak isteyen kişilerin mesleki yenilikleri öğrenmeye hevesli olması, yaratıcılık ve eleştiriler düşünme yapısına sahip olması, analitik düşünme kabiliyetine sahip olması, detay odaklı çalışabilmesi, uzun süre konsantrasyonunu koruyabilmesi ve ekip çalışmalarına yatkınlık gösteren bir yapıya sahip olması gerekmektedir.

Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan kişilerden mevcut teknoloji ve test araçlarını kullanarak düzenli donanım testleri gerçekleştirmesi, ihtiyaçları öngörebilmesi ve gerektiğinde yedek donanım ekipmanını tedarik etmesi, dahili ağ fonksiyonları ve herhangi bir internet özellikli uygulama kullanımı için yönetici personeline destek sağlayabilmesi, düzenli bakım faaliyetlerini gerçekleştirmesi ve bilgisayar donanım sorunlarını giderebilmesi, yeni ve yeniden yapılandırılmış anakartlar için doğrulama testi gerçekleştirebilmesi, yeni mobil uygulamalar oluşturabilmek için yazılım geliştirme ekibi ile iş birliği içerisinde olması gibi sorumluluklara sahiptir.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler Yazılım Uzmanı, Veri Mimarı, Ağ İnternet uzmanı, Kontrol Mühendisliği, Donanım Mühendisliği, Bankalarda Veritabanı Uzmanı, Kalite Kontrol ve Test Uzmanı, Web Tasarım Uzmanı, Konfigürasyon Yöneticisi ve Robotik Mühendisliği gibi alanlarda çalışabilirler. Ayrıca bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler kamu alanlarında da çalışma imkanına sahiptir. Ancak bu alanda çalışabilmeleri için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmeleri gerekmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Bilgisayar Mühendisliği bölümü için Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girilmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanın geçilmesi gerekmektedir. İkinci oturum olan AYT sınavında ise elde edilen puan ve başarı sırasına göre üniversitelere yerleştirilmektedir. Bilgisayar mühendisliği bölümü için sayısal alanda iyi olunması gerekmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin