Bilgi Yönetimi Bölümü Nedir?

0
547

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bilgi Yönetimi Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

BİLGİ YÖNETİMİ BÖLÜMÜ NEDİR?

Bilgisayarların hakimiyetinde yaşamış olduğumuz teknoloji çağında birçok ara elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Bilgisayar ve çevresinde yer alan son yıllarda ise yükseliş göstermiş olan önlisans programlarından biri de Bilgi Yönetimi bölümüdür.

Bilgi Yönetimi bölümü; herhangi bir işletme, kurum veya kuruluşun tüm bilgilerini en güvenli şekilde muhafaza edecek, gerektiği zamanlarda bu bilgileri ilgili kişilere ulaştırabilecek ve istenen bilgilere ulaşabilecek deneyimli elemanlar yetiştirmeyi hedefleyen 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Bilgi Yönetimi bölümden mezun olan kişileri bir arşiv olarak da düşünebilirsiniz. Sonuçta bilgisayarlar henüz bu kadar yaygınlaşmadan önce kurum veya kuruluşların işleyişi ile ilgili birçok belge arşiv odalarında arşiv odasında saklanmaktaydı. Ancak teknolojinin ilerleyişi sayesinde artık bütün bilgilere bilgisayarlardan ulaşmamız mümkün.

Bilgi Yönetimi bölümünden mezun olan kişiler  gelen giden evrakların takibini yapması, arşivde bulunan evraklar için erişim sistemini kurması, kendi kurumu ile diğer kurumlar arasında yazışma işlerine bakması, hangi belge veya dosyanın nerede muhafaza edileceğine karar vermesi, kurum veya kuruluşlar içerisinde çeşitli envanter çalışmalar yapması ile çalıştığı işletme tarafından elde edilen her türlü bilgi ve belgenin elde edilmesi ve bu belgelerin muhafaza edilmesine kadar birçok sorumluluğa sahiptirler.

Bilgi Yönetimi bölümünden mezun olan kişiler ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile bu bölümü 4 yıllık lisans bölümlerine tamamlama hakkına sahiptirler. İşletme, Bilgisayar ve Öğrenim Teknolojileri Öğretmenliği, İşletme Enformatiği, Yönetim Bilişim Sistemleri ve Lojistik Yönetimi tamamlanabilecek bölümler arasında yer almaktadır.

BİLGİ YÖNETİMİ BÖLÜMÜ İŞ İMKANLARI NELERDİR?

Bilgi Yönetimi bölümü mezunları Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sayesinde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışabilirken ayrıca özel sektörde de çalışma imkanına sahiptirler. Kütüphaneler, bankalar, özel işletme veya firmalar, üniversiteler, belediyeler, her türlü giyim veya üretim mağazaları, kamu hastaneleri, özel hastaneler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi alanlarda çalışabilmektedirler.

Bilgi Yönetimi Bölümü Nedir

ÖSYM HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ALIYOR?

Bilgi Yönetimi bölümü için herhangi özel bir koşul aranmamaktadır. Buna istinaden ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan TYT sınavı puan ve başarı sırası yeterli olacaktır. Ayrıca bu bölümü kazanan öğrencilerin staj yapma zorunluluğu da mevcuttur.

Okumanızı tavsiye ettiğimiz diğer makaleler;

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin