Bekçilik Yazılı Sınavdan Geçmek İçin Kaç Puan Gerekiyor?

0
1091
Bekçilikte Kilo Problemleri

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere Bekçilik Yazılı Sınavdan Geçmek İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor? hakkında bilgiler vereceğiz.

Bekçilik Yazılı Sınavdan Geçmek İçin Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Arkadaşlar bu soru çok geliyor sınav zor mu olur kolay mı acaba kaç alsam geçerim gibi yazılı sınavın rahatlığı bence şu yanlış doğruyu götürmemesi ve 50 puan üstü alan herkesin başarılı olmasıdır. Yani sınavda 50 puan aldıysanız yazılı sınavı geçmiş oluyorsunuz. Bu da sizin bir sonraki aşama olan Parkur ve Mülakata girme hakkı elde etmiş olacaksınız. Yazılı Sınavın puanlamada etkisi yüz 25’dir. Parkur yüzde 25, Mülakat yüzde 50 etkilidir.

  • Değerlendirme 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Her soru eşit puan ağırlığına sahiptir. Başarı puanı hesaplamasında;

[Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

  • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.

Sınavı Yapacak Olan MEB Tarafından Yayınlanan Duyuruda Geçme Notu İle:

Değerlendirme 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Her soru eşit puan ağırlığına sahiptir. Başarı puanı hesaplamasında [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

Bekçilik Yazılı Sınav Soru Sayısı – Bekçilik Yazılı Sınav Konuları

1. Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve yanlış doğruyu götürmeyecektir. Yazılı sınavda (100) puan üzerinden en az (50) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

2. Yazılı sınav “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konularından oluşacaktır.

3. Yazılı sınavda kopya çekenler veya kopya çekme teşebbüsünde bulunanlar ya da yerine başka bir kimseyi sokanlar hakkında tutanak düzenlenerek sınavı geçersiz sayılacak ve bir daha adaylığa başvuruları kabul edilmeyecektir. Ayrıca bu kapsamda tespit edilecek ilgililer hakkında adli/idari soruşturma başlatılmak üzere gerekli işlemler yapılacaktır.

4. Yazılı sınavdan başarılı olan adaylar fiziki yeterlilik sınavına girmeye hak kazanır.

5. Yazılı sınav tarihleri, sonucu, itiraz ve adayları ilgilendiren diğer iş ve işlemler Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (https://pa.edu.tr) duyurulacaktır. Ayrıca adaylara posta, telefon vb. iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İnternet üzerinden yapılan duyuru tebligat niteliğindedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin