Bekçilik Yazılı Sınava Nasıl Çalışmalıyım?

0
550
2023 Bekçi alımı başvuru sırasında
2023 Bekçi alımı başvuru sırasında

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere Bekçilik Yazılı Sınava Nasıl Çalışmalıyım? hakkında bilgiler vereceğiz.

Değerli bekçi adayları sizlerden gelen sorular üzerine Bekçilik Yazılı Sınava Nasıl Çalışmalıyım? yazımı yazma karar verdim. İlk olarak sizlere kısaca bekçilik hakkında yapılan düzenlemeler ve önceki yıllarda geçerli olan sınav sistemi hakkında bilgiler vereyim. Bekçilik bildiğiniz üzere Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği göre düzenlenmiştir.

İçindekiler

Bekçilik Yazılı Sınava Nasıl Çalışmalıyım?

Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir:

a) Türkçe,

b) Sosyal Bilgiler,

c) Fen Bilgisi,

ç) Hayat Bilgisi,

d) Matematik,

e) Genel kültür.

Yazılı sınav soruları, sınavın başlama saatinde adayların önünde açılır. Yazılı sınavda bilgisayar sisteminde okunabilen özel kâğıtlar kullanılır.

Bekçilik Yazılı Sınav Soruları 

Bekçilik sınavına nasıl çalışırım derseniz bunun için bir çalışma takvimi yoktur. Aday kendisine bu konuda bir takvim oluşturabilir. Yukarıda verilen alanlardan hangisinden daha çok yanlışı varsa o alana daha fazla ağırlık vermelidir.

ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu geçmiş dönem sınavlarına çalışmakta fayda vardır. Genel olarak ÖSYM ve MEB tarafından gerçekleştirilen sınav soruları ve sınav tarzları birbirine benzemektedir. Ayrıca her il kendi sınavını kendisi gerçekleştirmektedir. Bu sebeple bekçilik sınav soruları yayınlanmamaktadır.

Sonuç olarak

Öncelikle konu çalışması yapmalısınız ve küçük küçük notlar almalısınız. Konu çalışması bittikten sonra test çözme işlemine geçebilirsiniz. Bekçilik sınavına hazırlanırken sürekli test çözünüz. Test çözerken konularında pekiştiğini göreceksiniz.  İki maddeyi de gerçekleştirdikten sonra sınavı rahatlıkla geçeceksiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin