2022 Bekçilik Asil ve Yedek Listeleri Nasıl Belirlenir?

0
544
2022 Bekçilik Asil ve Yedek Listeleri Nasıl Belirlenir?

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere 2022 Bekçilik Asil ve Yedek Listeleri Nasıl Belirlenir? hakkında bilgiler vereceğiz.

2022 Bekçilik Asil ve Yedek Listeleri Nasıl Belirlenir?

Bekçilik Asil ve Yedek Listeler Nasıl Belirlenir?

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından alımı gerçekleştirilen Çarşı ve Mahalle Bekçiliği alımlarında puanlama ve sıralamaların nasıl oluşturulacağı akademi tarafından açıklanan alım kılavuzunda detaylı olarak verilmiştir. Adayların tüm işlemleri bu kılavuz doğrultusunda yapılmaktadır.

Sınav Sonuç Listesinin Belirlenmesi Ana Başlıklı Bölümde:

1. Adayların başarı sıralamasına esas giriş puanı; yazılı sınav puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınav puanının % 25’i ve sözlü sınav puanının % 50’sinin toplamı olarak hesaplanacaktır. Adaylar arasındaki başarı sıralama puanında eşitlik olması halinde; sırasıyla yazılı sınav puanı, mülakat puanı ve fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınacaktır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilecektir.

2. Adayların sınavlardaki başarı sıralamasına esas giriş puanlarına göre; asıl ve asıl sayısı kadar yedek olmak üzere her il için ayrı ayrı listeler ilan edilecekti

3. Söz konusu sınav sonuç listeleri Polis Akademisi Başkanlığı internet sayfasından ilan edilecektir.

Bekçi Yedek Nedir? 

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan alımlarda Ön Sağlık – Parkur ve Mülakat aşamasından sonra Polis Akademisi kendi resmi sitesi üzerinden sınav sonuçlarını yayınlar bu sonuçlar doğrultusunda ASİL ve YEDEK adaylar belirlenir. Yedek adayların belirlenmesi Bekçilik Giriş Yönetmeliğine göre yapılmaktadır. Aşağıda sizlere yönetmelikteki ilgili maddeyi vereceğim. ASİL olarak kazanan aday direk okula yerleşmiştir. YEDEK olan aday ise ASİL adaylardan okula kayıt olmayan, Sağlık durumu sebebi ile elenenler ve ya güvelik soruşturması olumsuz gelenlerin yerine YEDEK adaylardan alım yapılır. YEDEK aday kesin olarak kazanmış değildir. YEDEK sırası gelmeyen adayların YEDEK işlemleri bir süre sonra sonlandırılır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin