Bekçi Alımı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? SON DAKİKA

0
90

Bekçi alımı sıkça merak edilen konulardan olarak bilinmektedir. Polislik mesleği kadar sevilen bekçilik için birçok insan sınavlara girerek çaba harcamaktadır. Özellikle ilk alımlarda daha kolay olan bekçilik sınavının giderek zorlaştığı görülmektedir. Tabi eskiye göre daha çok insanın bekçilik sınavına başvuru yaptığı bilinmektedir. Bunun yanında 2023 yılında yapılan başvuruların sonuçları merakla beklenmektedir.

Bekçilik Sınavına Başvuru Nasıl Yapılır?

Bekçi alımı için öncelikle devletin kadro açtığı şehirlere bakılmaktadır. İl bazında düşünüldüğünde kişinin orada en az 1 yıldır ikamet etmesi gerekmektedir. Ayrıca sınavı kazanan kişiler o il bünyesinde atanarak işe başlamaktadır.

Bekçi alımı yapılacağında sayı ve atama yapılacak şehirler net olarak ortaya çıkmaktadır. Adaylarda buna göre Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde başvurularını yapmaktadır. POMEM benzeri bir sistem ile alımların yapıldığı görülmektedir. Bunun için alımları takip ederek şartlara baktıktan sonra ön başvuru yapılmaktadır. Daha sonra süreç https://www.pa.edu.tr/ adresi üzerinden takip edilmektedir.

Bekçilik Sınavı Nasıl Yapılıyor?

 

Bekçi sınav aşaması yazılı, sözlü ve parkur olarak ayrılmaktadır. Adaylar belirlenen program çerçevesinde sırayla aşamaları geçmek zorunda kalmaktadır. Tabi parkur ve sözlü sınavdan daha önemlisi yazılı olarak bilinmektedir. Çünkü bekçi sınavları için yazılı aşamayı geçemeyen birçok aday olduğu görülmektedir. Bundan dolayı iyi bir hazırlık süreci burada önem arz etmektedir.

Bekçi sınav soruları için geçmiş dönemlere bakmak son derece yarar sağlamaktadır. Burada önemli olan soru türlerini ve konuları iyice anlamak şeklinde bilinmektedir. Ayrıca eski bekçilik sorularını internet üzerinden bularak çözmek büyük bir fayda sağlamaktadır.

Bekçilik yazılı sınav dersleri Türkçe ve matematik gibi alanları içermektedir. Bunun yanında sosyal bilgiler ve fen bilgisi de bulunmaktadır. Ayrıca hayat bilgisi ile genel kültür konuları sınavda çıkmaktadır.

Sınavda toplamda 100 soru sorulmaktadır. Ağırlık ise Türkçe ve genel kültür üzerinde olmaktadır. Tabi sınavın ilköğretim ve ortaöğretim konularından oluştuğu bilinmektedir. Görünüşte kolay gibi olan sınavı ciddiye almak gerekmektedir. İyi bir şekilde hazırlanmayan kişiler sınav aşamasını olumsuz şekilde tamamlamaktadır. Buda hayallerinize veda etmek olarak anlaşılmaktadır.

 

Bekçilik Alımının Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bekçilik alımı sürecinin 2023’te 18 Ocak–3 Şubat tarihleri arasında bittiği bilinmektedir. Tabi adaylar sürecin her anını büyük bir heyecanla beklemektedir. Ancak bekçi alımları başvuru sonuçlarına dair net bir bilgi olmadığı görülmektedir. Özellikle yaşanan felaketler ve ülke gündeminin hareketli olması alımlarda süreci biraz uzatmaktadır.

Bekçi başvurusu yapan adayların biraz daha sabretmeleri gerekmektedir. Özellikle sürecin yakında daha hızlı şekilde ilerlemesi beklenmektedir. Bundan dolayı bekçilik sınav sonuçları yakın bir zamanda açıklanabilir şeklinde haberler bulunmaktadır.

Bekçilik alımları her sene devam etse de bazı şehirlerde sayının düştüğü görülmektedir. Hatta bazı şehirler alım bile yapmayarak dikkat çekmektedir. Bunun için her sene belirli şehirlere göre alım ilanı açıldığı görülmektedir.

Bekçiler Nasıl Çalışmaktadırlar?

Öncelikle bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak bilinmektedir. Aslında polislikten pekte bir farkı olmadığı görülmektedir. Ancak bekçiler genel olarak gece görev yapmaktadır. Bazı şehirlerde zorunlu haller içerisinde gündüz vakitlerinde bekçilerin çalıştığı da bilinmektedir. Tabi bunlar sadece istisna olarak görülmektedir Bundan dolayı bekçilik yapacak kişilerin çalışma zamanları büyük ihtimalle gece olmaktadır.

Bekçilerin istirahat günleri ve çalışma süreleri ise İl Emniyet Müdürlükleri’ne kalmaktadır Tabi ilçelerde ise İlçe Emniyet Müdürlükleri farklı çalışma saatleri belirlemektedir. Bu durum şehrin ihtiyacına ve oradaki şartlara göre değişmektedir.

Ayrıca işe başlama saatleri de şehirlere göre farklılık göstermektedir. Bekçi alımı her zaman yakından takip edilmektedir. Sonuçlar içinde yakın bir zamanda açıklama yapılması mümkün olarak görülmektedir.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin