Bekçi alımı 2023/1. Dönem başvuru sonuçları hangi tarihte açıklanacak?

0
806

BEKÇİ ALIMI SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Bekçi alımı başvuru sonuçları henüz erişime açılmadı. Bekçi alımı sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin resmi bir bilgilendirme bulunmuyor. Ancak sonuçların Mayıs ayı sonuna kadar açıklanması bekleniyor. Sonuçların erişime açılmasının ardından adaylar ön sağlık aşaması kontrolüne katılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılacak 1.250 bekçi alımı sonuçları https://pa.edu.tr adresi üzerinden duyurulacak. Ön sağlık kontrolü aşamasına geçen adaylar isimlerini bu adres üzerinden sorgulayabilecek.

BEKÇİ ALIMI 4 AŞAMADA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Bekçi alımı başvuru sonuçlarının duyurulmasının ardından adaylar ön sağlık kontrolü için çağırılacak. Bekçi olabilmek için herhangi bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen adaylar sırasıyla yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat aşamalarına katılacak. Adayların başarı sıralamasına esas giriş puanı; yazılı sınav puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınav puanının % 25’i ve sözlü sınav puanının % 50’sinin toplamı olarak hesaplanacaktır.

YAZILI SINAV NASIL YAPILACAK, KAÇ SORU?

Yazılı Sınavda adaylara çoktan seçmeli (test şeklinde) beş şıklı (100) soru yöneltilecek, her bir soru bir puan sayılacak ve (4) yanlış (1) doğruyu götürecektir.

Yazılı Sınav “Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür” konularından oluşacaktır.

Yazılı Sınav aşamasını geçen adaylar içerisinden; Yazılı Sınav puanına göre başarılı adaylar içerisinden en yüksek puandan düşük puana doğru olmak üzere sıralanarak her il için ayrı ayrı belirlenen il kontenjanının 10 (on) katı kadar aday Fiziki Yeterlilik Sınavı aşamasına çağrılacaktır.

BEKÇİ ALIMI HANGİ İLLERE YAPILACAK?

Bekçi alımı yapılacak 26 il için kontenjanlar daha önceden duyuruldu. En fazla alım yapılacak iller 740 ile İstanbul, 100 İzmir ve 55 ile Tekirdağ oldu. Bekçi alımı kontenjanlarına görselden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin