Bekçi Adaylarında Renk Körlüğü Problem Olur Mu?

0
531
2022 Bekçilik sözlü mülakat
2022 Bekçilik sözlü mülakat

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere Bekçi Adaylarında Renk Körlüğü Problem Olur Mu? hakkında bilgiler vereceğiz.

Bekçi Adaylarında Renk Körlüğü Problem Olur Mu?

Polis Akademisine bağlı Bekçi Memuru alımlarında Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre işlem yapılmaktadır. Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde Renk Körlüğü ile şu maddeye yer verilmiştir.

29 Eylül 2019 Tarihinde Yapılan Değişikli Güncelleme Yapılmıştır. Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Kısmi veya total diskromatopsi (renk körlüğü) öğrenciliğe engeldir.

SON DAKİKA: Sayın Bakanımızın katıldığı programda Renk Körlüğü üzerine 05.09.2019 tarihinde yapılan toplantı ile bir karar alındığını bu kararı önümüzdeki hafta açıklanacağını programda duyurdu. Bize göre renk körlüğü konusunda biraz esneme yapılacak gibi görünüyor. 2019 PMYO Ön Sağlık Aşamasının ertelenmesi yerlerin açıklanmaması da bunu gösteriyor. Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde yapılacak değişikliği sizlerle paylaşacağız.

Gözlük Kullanmak Bekçi Olmaya Engel Olur Mu?

Bekçi alımlarında geçerli olan bir sağlık yönetmeliği bulunmaktadır. Bu sağlık yönetmeliği tüm Bekçi alımlarında geçerlidir. Yönetmeliğin adı ise Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği‘dir. Polis Akademisi başkanlığı alımlarında bu yönetmelik doğrultusunda sağlık raporu aldırmaktadır.

Gözlük ve lens takmak Bekçi Olmaya Engel değildir. Ama bunun bir şartı vardır. O şart ise sağlık yönetmeliğinde belirtilen göz derecesini geçmemesi gerekmektedir. Aşağıda verilen derecelerin altında ise sorun olmuyor.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği Göz Hastalıkları Bölümü:

Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır.

Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır.

Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin