Bekçi Adaylarında Göz Şartları Nedir? Kaç Derece Olmalı!

0
279
Bekçi Adaylarında Göz Şartları Nelerdir? Gözlük Kaç Derece Olmalı?

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere Bekçi Adaylarında Göz Şartları Nelerdir? Gözlük Kaç Derece Olmalı? hakkında bilgiler vereceğiz.

Bekçi Adaylarında Göz Şartları Nelerdir? Gözlük Kaç Derece Olmalı?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nin ‘Çarşı ve mahalle bekçilerinin sağlık durumlarının değerlendirilmesi’ başlıklı 24. maddesinde şu ifadeler geçmektedir. ‘Çarşı ve mahalle bekçisi adayları; Emniyet Hizmetleri Sınıfı personelin okullara girişlerinde olduğu gibi A dilimi sağlık şartlarına uygun olmak zorundadır ve bu adayların giriş raporlarında A dilimi sağlık şartlarına uygunluk aranır.’ Buna göre bekçi adaylarında aranan göz şartları ile polis adaylarında aranan göz şartları aynıdır. Bu kriterleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Öncelikle kişide herhangi bir kronik göz rahatsızlığı olmamalıdır. Yani kuru göz hastalığı, keratokonus ve üveit gibi tekrarlayıcı nitelikte bir göz rahatsızlığınız varsa bu durum bekçi olmanıza engeldir.

  • Bekçi ve polis adaylığı için yapılan göz muayenesinde kontakt lens kullanımına izin verilmez.
  • Renk körlüğü, katarakt ya da katarakt ameliyatı olmuş olmak engeldir.
  • Halk arasında tavuk karası hastalığı olarak bilinen retinitis pigmentoza hastalığı engeldir.
  • Kronik başka herhangi bir retina hastalığı engeldir.
  • Şaşılık ve göz kapaklarında düşüklük engeldir.
  • Göz tansiyonu bekçi olmaya engeldir.

Gözlük Kaç Derece Olmalı?

Miyoplarda -2.00 dereceye kadar, hipermetroplarda ise +1,00 dereceye kadar izin verilmektedir.

Mixt astigmatta transpozisyon işlemi yapıldıktan sonraki değerlere göre işlem yapılacağı ifade edilmektedir.  Bu konunun ayrıntılarına fazla bilimsel olduğu için girmek istemiyorum. Ama bu noktada bir açıklık yoktur.

Görme seviyeleri ile ilişki olarak her iki gözde görme seviyeleri toplamının en az 16/20 olması gerekmektedir. Ancak bir gözde görme seviyesi 7/10 ise diğer gözde en az 10/10 görme seviyesinin olması gerektiği ifade edilmektedir. Örnek verecek olursak sağ gözde görme seviyesi 8/10 ise sol gözde en az 8/10 olmalıdır. Sağ gözde görme seviyesi 9/10 ise, sol gözde en az 8/10 olmalıdır. Göz tembelliği ile ilgili olarak ta sık sorular alıyoruz. Biraz önce bahsettiğim görme seviyeleri göz tembelliği kriterleridir. Yani bir gözde en az 7/10 görme seviyesi olmak zorundadır.

Lazer göz operasyonu olmak bekçi olmaya engel değildir.

 

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin