Bekçi Adayları Kaç Defa Sağlık Raporu Almak Zorunda?

Bekçi Adayları Kaç Defa Sağlık Raporu Almak Zorunda?

Bekçi Adayları, bu yazımızda sizlere Bekçi Adayları Kaç Defa Sağlık Raporu Almak Zorunda? hakkında bilgiler vereceğiz.

Bekçi Adayları Kaç Defa Sağlık Raporu Almak Zorunda?

Yeni yayınlanan Emniyet Teşkilatı Yönetmeliği ile artık bekçi alımlarında bekçi adayları için geçerli sağlık şartları Emniyet Teşkilatı Sağlık yönetmeliğine göre yapılacaktır. Yeni yönetmelikteki devlet memurluğuna girişteki rapor aldırma maddesi aşağıdaki gibidir;

Devlet memurluğuna ilk giriş ve naklen atamalarda giriş raporu aldırma

Madde 12

Okullarda; öğrenciliğe girişte aldırılan giriş raporlarının, alındığı tarihten itibaren süresinin 12 ayı geçmemesi ve eğitim-öğretim süresince öğrencilerin sağlık durumlarında, öğrenciliğe devam etmeye ve memuriyete girişe engel bir değişiklik oluşmaması halinde, öğrenciliğe girişte aldırılan giriş raporları, memuriyete giriş raporu olarak kabul edilir. Bu sürenin 12 ayı geçmesi durumunda, memuriyete giriş için yeni tarihli giriş raporu aldırılır. Bu raporlar Daire Başkanlığınca karara bağlanmış olsa dahi, mezuniyete kadar ilgililerin sağlık durumlarında değişiklik olması halinde, bu değişiklikler de Daire Başkanlığına bildirilir, bu durumda, 11 inci maddeye göre işlem yapılır.

Açıklama: Adaylar 12 ay içerisinde mezun olurlarsa artık tek sağlık raporu alacaklar önceden bu sürede daha kısıtlıydı.

Gözlük Kullanmak Bekçi Olmaya Engel Olur Mu?

Bekçi alımlarında geçerli olan bir sağlık yönetmeliği bulunmaktadır. Bu sağlık yönetmeliği tüm Bekçi alımlarında geçerlidir. Yönetmeliğin adı ise Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği‘dir. Polis Akademisi başkanlığı alımlarında bu yönetmelik doğrultusunda sağlık raporu aldırmaktadır.

Gözlük ve lens takmak Bekçi Olmaya Engel değildir. Ama bunun bir şartı vardır. O şart ise sağlık yönetmeliğinde belirtilen göz derecesini geçmemesi gerekmektedir. Aşağıda verilen derecelerin altında ise sorun olmuyor.

29 Eylül 2019 Tarihinde Emniyet Sağlık Yönetmeliğinde Güncelleme Yapılmıştır.

Güncel Sağlık Yönetmeliği Maddesidir.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği Göz Hastalıkları Bölümü:

Okullara alınacak öğrencilerde; görme her iki gözde ayrı ayrı miyoplarda; (sferik + silendirik) –2 diyoptriyi, hipermetroplarda + 1 diyoptriyi geçemez. Mikst astigmatlarda transpozisyon sonrası değerlere göre işlem yapılır.

Düzeltmeden sonra her iki gözün görme güçleri toplamı en az 20’de 16 olmak zorundadır.

Düzeltmeden sonra gözlerden birinin görme gücü en az 10’da 7 olabilir, ancak bu durumda diğer gözün görme gücü düzeltmeden sonra 10’da 10 (tam) olmak zorundadır.

UYARI: Yukarıda verilen bilgi Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinden alınmıştır. Bu alanda daha fazla bilgi ve tıbbı bilgiyi bu alandaki doktora muayene olarak alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.