Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir?

0
493
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, kişilerin beden ve ruh sağlığını ön planda tutarak, öğrencileri spor ile birlikte insanlığın gelişimine katkıda bulunacak çağdaş değerler ve niteliklerle donatmak için eğitim sistemleri oluşturmayı amaçlayan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği üniversitelerde Spor Bilimleri Fakültesi kapsamında yer alan ve eşit ağırlık puan türüne göre tercih edilen bir bölümdür.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü tercih edecek kişilerin tempolu bir çalışma ortamına uyum gösterebilmesi, mükemmel sözlü iletişim becerisi sergilemesi, takım yönetimi ve motivasyonu sağlayabilmesi, büyük topluluklar karşısında rahat olabilmesi, karmaşık olan teknikleri basit hareketlerle anlatabilmesi, çeşitlilik ve farklılıklara duyarlı olabilmesi, spor alanında gelişime açık olabilmesi, çeşitli atletik ilgi alanlarına ve farklı fiziksel yeteneklere sahip çeşitli öğrencilere eğitim verebilecek sabırda olması gerekmektedir.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun olan kişilerden okul standartlarına göre beden eğitimi derslerini tasarlaması ve planlaması, öğrencileri ekip çalışmalarına teşvik edebilmesi, öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimlerini değerlendirebilmesi, tüm öğrencilerin aynı anda aktif olmasına olanak sağlayacak ekipmanları ayarlayabilmesi ve fiziksel eğitim ortamının tüm öğrenciler için güvenli olmasını sağlaması gibi beklentiler mevcuttur.

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden başarılı bir şekilde mezun olunduktan sonra Kamu sektöründe Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda çalışabilirler. Elbette ki kamu sektöründe çalışabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kamu sektörü dışında özel sektörde de çalışabilme imkanına sahiptir. Özel okullar ve spor salonları da çalışabilecekleri yerler arasında bulunmaktadır.

ÖSYM Hangi Puan Türü ile Alıyor?

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği için ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girilmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında baraj puanının geçilmesi gerekmektedir. Bu sayede ikinci oturum olan AYT sınavına girmeye hak kazanılır. İkinci oturum olan AYT sınavında ise elde edile puan ve başarıya göre üniversitelerde Spor Bilimleri Fakültesinde eğitime başlanır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin