Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri –  Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

BANKACILIK VE SİGORTACILIK BÖLÜMÜ NEDİR?

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü; para piyasalarının nasıl işlediği, finans durumları ve sigortacılık hakkında her türlü ayrıntılı bilgiye sahip olan kişilerin yetiştirildiği 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. Bölüm sonunda bankacılık ve sigortacılık alanlarına hakim ve mevzuatı iyi bilen, banka ve sigortacılığa ait temel kavramlar hakkında donanıma sahip, denetim, danışmanlık ve pazarlama yapabilen kişiler ortaya çıkarılmaktadır. Bölümden mezun olduktan sonra kişinin okuduğu fakülteye ya da yüksekokula göre diploması verilir. Alacağı iş unvanı ise çalışmış olduğu sektöre göre değişiklik göstermektedir.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü tercih edecek kişiler güler yüzlü, diksiyonu düzgün, kibar, sabırlı, dikkatli ve karşısındaki insanı analiz ederek davranabilecek kişiler olmalıdır. Ayrıca durmadan değişen dünyaya ayak uydurmalı ve gelişime daima açık insanlar olmaları gerekmektedir. Bu bölümü tercih edecek kişilerin kişisel özellikler dışında ekonomi ve matematik alanında mutlaka iyi olmaları gerekmektedir. Ve en önemlisi kapalı alanlarda çalışmaktan hoşlanan kişiler olması gereklidir.

Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler istedikleri taktir de ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip 4 yıllık lisans bölümlerine tamamlama hakkına sahiptir. Üniversitelerin İşletme, İktisat, Maliye, Muhasebe, Bankacılık veya Uluslararası Ekonomi gibi birçok dalında örgün eğitim alarak veya açık öğretim fakültelerinde sadece sınavlara girerek lisans tamamlamaları mümkündür.

BANKACILIK VE SİGORTACILIK BÖLÜMÜ İŞ İMKANLARI NELERDİR?

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü mezunları üretim, hizmet ve konaklama sektörü, eğitim, emlak faaliyetleri, inşaat, bilgi ve iletişim, sosyal hizmetler, kamu kurumları, ulaştırma ve depolama ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler gibi sektörlerde kendilerine çalışma imkanları bulabilmektedir.

ÖSYM HANGİ PUAN TÜRÜ İLE ALIYOR?

Bankacılık ve Sigortacılık bölümü için ÖSYM tarafından hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan TYT sınavı puan ve başarı sırası dikkate alınmaktadır. Bu bölüm için herhangi bir özel koşul aranmamaktadır. Bu sınav sonucu elde edilen başarıya göre üniversiteye yerleştirilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.