Bahar Depresyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

0
73

Sağlık kategorisinde, bu yazımızda sizlere Bahar Depresyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Bahar Depresyonu Nedir? 

Bahar depresyonu özellikle sonbahar aylarında ortaya çıkan, mevsimsel bir depresyon türüdür. Diğer depresyonla benzer özellikler taşıyıp çoğu zaman birbirine karıştırılan bir hastalıktır. Kişinin yetersiz güneş ışığı alması sebebiyle beyinde mevcut olan bazı hormonlar buna tepki gösterir. Bu mevcut hormonlar kişinin uyku-uyanıklık düzeninde önemli rol oynar. Bu hormonal değişiklik sebebiyle kişi bahar depresyonuna açık hale gelir.

Hayatı yaşamaya değer bulmama, umutsuzluk, ölüm ve intihar düşünceleri, iştah ve uyku düzeninde bozulma, sinirlilik, kolayca ağlama, cinsel istekte azalma, konsantrasyon bozukluğu ve bu sebeple odaklanamama, kendini değersiz hissetme, çaresizlik, unutkanlık, karar vermede güçlük çekme, kaygı ve korkular, sürekli olarak üzgün veya boş hissetme gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayrıca bahar depresyonu kişilerin kas ağrıları, baş ağrısı, kabızlık, bulantı gibi birtakım rahatsızlıklardan da yakınmasına neden olur. Depresyon toplumun %10-15’inde görülen bir hastalıktır.

Bahar depresyonunun kadınlarda görülme oranı erkekler görülme oranına göre iki kat daha fazladır. Bahar depresyonunun görülmesi için herhangi bir yaş kriteri yoktur. Tamamen kişinin biyolojik saatine bağlı bir durumdur. Ancak geçmişinde bipolar bozukluğa sahip olmak, zor yaşam koşulları, ağır fiziksel aktivitelere sahip kişilerde bahar depresyonunun görülme oranı fazladır. Bunun yanında kişilik yapısı olarak özgüveni eksik, içe kapanık, kendilerine ve çevresindeki insanlara karşı kötümser olan, insan ilişkilerinde zayıf ve strese eğilimli kişilerde de bu oran oldukça fazladır. Mevcut olan bu ruh hali tedavi edilmezse ciddi sorunlara yol açabilir. Ruhsal sorunların yanı sıra fiziksel sorunlarda beraberinde gelir.

Bahar Depresyonu Tedavisi Nasıl Oluyor?

Bahar depresyonu tedavisinde ilaç ve psikoterapi çok önemlidir. Işık tedavisinin başarısı da oldukça yüksektir. Işık tedavisi mevsim geçişlerinde son derece koruyucu olabilmekte ve depresyon belirtilerinde belirgin düzelme sağlayabilmektedir. Bahar depresyonunu önleyebilmek birazda olsa mümkündür. Diğer depresyon türleri gibi bu depresyonda da yine her şey kişinin kendi iradesindedir.

Öncelikle yapabildiklerinizin veya yapamadıklarınızın farkına varıp kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeliyiz. İş dışında hobiler edinilmeli, iş sırasında molalar verilmeli, fırsat buldukça güneş ışığından faydalanılmalı, aile değerlerini önemsemeli ve onlara zaman ayırmalı, sağlıklı beslenmeye önem verilmeli, yağlı besinlerin tüketilmesinden kaçınılmalı ve vitaminli besinler tüketilmeli, bol su içilmeli, uyku saatlerine dikkat edilmeli ve uyumadan önce mümkünse sıkıntılı konulardan uzak durulmalı, mutlaka kısa sürede olsa tatil yapılmalı, düzenli egzersizler ve bol bol yürüyüş yapılmalı, olumlu düşünülmeli, yüksek beklentilerden kaçınılmalı, her gün ılık bir duş alınmalı, gelecek konusunda sürekli kaygılanmak yerine hayatı biraz akışına bırakılmalı, alkollü içkiler aşırı tüketilmemeli, sosyal ilişkiler kurulmalı ancak bunu yaparken sizi mutsuz eden insanlardan uzak durulmalı.

Çünkü duyguların bulaşıcı olduğu unutulmamalı. Boş vakitler de kendinize zaman ayırmalı ve sevdiğiniz aktiviteleri yapmanız sizi bahar depresyonundan koruyabilecek tavsiyeler arasındadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin