Bağkur Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?

0
512

Bağkur Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?

Vergi borcu yapılandırılmasına ilişkin kanunun Resmi Gazetesinde yayımlanmasından sonra Bağkur yapılandırması başvuruları nasıl yapılır sorusunun sıklıkla araştırıldığı görülüyor.

Ülkemizde sayıları milyonları bulan kişilerin Bağ-Kur borcu bulunuyor. Bu rakama diğer borç çeşitleri de eklenince borçlu vatandaş sayısının on milyonları geçtiği görülüyor. Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik olumsuzların da etkisi ile vergi borcu yapılandırması uygulaması resmi olarak başladı. Bu vergi borcu yapılandırması kapsamında Bağ-Kur borcu olan vatandaşlar başvuruları sonucunda bu yapılandırma uygulamasından faydalanabilecekler.

Bağ-Kur Prim Borcu Yapılandırma Başvurusu Ne Zaman?

Bağ-Kur borcu nedeniyle sigortalılık süresi dondurulan vatandaşlar yapılandırma kanunu kapsamında prim borçlarını ödeyip sigortalılık sürelerini yeniden aktif hala getirme imkanına sahip olabilecekler. Bu doğrultuda sigortalılık süresi canlandırma başvuruları 1 Aralık 2020 ile 1 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru sahiplerinin ödemeleri gereken prim tutarını hesapladıktan sonra bu meblağı onlara tebliğ edecek. Tebliğ edilen tutarın tamamını 1 Mart 2021 tarihine kadar ödeyenlerin sigortalılık süresi yeniden aktif hale gelmiş oluyor. Bu oldukça avantajlı olan yapılandırma işlemine süresinin başlaması ile birlikte çok yoğun bir ilgi olduğu ifade ediliyor.

 Bağ-Kur Prim Borcu Yapılandırmaya Kimler Başvurabilir?

Durdurulan sigortalılık sürecinin tamamı için canlandırma başvurusu yapılması zorunlu tutuluyor. Sürenin bir kısmının primini ödeyip, bir kısmının primini ödememe gibi bir seçenek sunulmuyor. Bu sebeple tüm meblağı ödeyecek olan kişiler bu yapılandırma sürecinden faydalanabiliyor. Prim ödemeleri mevcut asgari ücret üzerinden hesaplanarak tahsil edilecek. Hayatta olmayan Bağ-Kurluların eş ve çocukları, dul ve yetim aylığı bağlatmak için talep ederlerse kendileri de canlandırma başvurusu yapma hakkına sahip olacaklar. Dondurulan sürelerin tamamının primini ödeyen hak sahibi vatandaşlar, prim süresinin yeterli olması durumunda dul ve yetim aylığı almaya hak kazanacaklardır.

Bağkur Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur pirim borcu yapılandırma başvuruları E-Devlet üzerinden vatandaşların kendi T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifreleri ile yapılabilecek. Başvuru sonuçları ise ortalama 5 iş günü içerisinde belli olacak olup kon troller tine aynı yöntem ile yapılabilecektir. Başvurunun geçerli olabilmesi için en son başvuru tarihi olan 1 Şubat tarihine kadar dijital ortamdan gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin