Bağ-Kurluyum Sigortalı Çalışabilir Miyim?

0
471

Bağ-Kurluyum Sigortalı Çalışabilir Miyim?

Ülkemizde Bağ-Kur üzerinde emekli maaşı alan fakat maddi anlamda gelire ihyacı olan yüz binlerce vatandaşımız sigortalı olarak çalışıp çalışamayacakları merak ediyor.

Bağ-Kurluların sigortalı olarak çalışması ülkemizde yürürlükte olan 6111 sayılı kanun kapsamında mümkün oluyor. 6111 sayılı kanun uyarınca prime esas kazanç üst sınırının aşılmaması genel şartı ile 4A sigortalılık devam ederken, aynı anda 4B Bağ-Kur ödemelerine de devam edebiliyorsunuz. Şayet Bağ-Kur’lu olarak bir firmada çalışmaya devam ediyorsanız ya da esnaf olarak bir iş yeriniz varsa, aynı anda sigortalı şekilde başka bir işyerinde de çalışabilirsiniz. Bu hususta Bağ-Kur’dan gelen primler de 4A kapsamında değerlendirmeye alınıyor.

Hem SSK Hem de Bağ-Kurlu Olunabilir Mi?

Aynı anda SSK ve Bağ-Kur’lu olmak ve bunların getirilerinden faydalanmak için 5510 sayılı kanun gereğince işlem yapılması gerekiyor. Bu doğrultuda Bağ-Kur’lu olan vatandaşların SSK’lı olarak çalışmaya başlaması halinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bu durumu yazılı olarak bildirmesi gerekiyor. Aksi taktirde yasal olarak bu durum geçerliliğini yitirmiş oluyor. Bu yazılı bildirim durumunda eş zamanlı olarak Bağ-Kur’a da prim ödeme hakkı elde edilmiş oluyor. Bağ-Kur’a tabi olan bir çalışanın farklı bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışması alinde, çifte emeklilik maaşı alması söz konusu değildir. Bu noktada ödenmiş olan SSK ve Bağ-Kur primleri, iş kazası ve meslek hastalığı halinde 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin birinci fıkrası gereği olarak yatırılan meblağlar SSK primlerine aktarılıyor.

Şirket Sahipleri Farklı İş Yerinde Sigortalı Olarak Çalışabilir Mi?

Şirket sahiplerinin sigortalı olması 2019 yılında yapılan yasal düzenleme ile mümkün hala getirildi. 2019 yılında yasalaştırılan torba kanun içeriğinde Bağ-Kur’lu olan kişilerin vergi kaydı ya da şirket ortaklığının devam etmesi durumunda iş yerinde çalışmaya başladığı süreçten itibaren 4A SSK sigortalısı olarak çalışması mümkün hale getirildi. Gerçekleştirilen bu yeni yasal düzenleme doğrultusunda sigortalı olan kişilerin 4A, 4B sigortalılık durumları aynı anda yapılmakta ve primleri ödenebilmektedir. Sigortalı olan kişiler aynı anda olarak 4A ve 4B kapsamında sigortalılık durumlarına tabii olacak şekilde çalışabiliyorlar.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin