Ayasofya Ulu Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

0
647

Gezi – Seyahat, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Ayasofya Ulu Camii Nerede – Nasıl Gidilir?  hakkında bilgiler vereceğiz.

Ayasofya Ulu Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Uzun yıllar boyunca kilise ve müze olarak ziyaret edilen Ayasofya Ulu Camii nerede? Ayasofya Ulu Camii, İstanbul’un Fatih semtinde yer almaktadır.

Ayasofya Ulu Camii günümüze kadar birçok isimle anılmaktadır. Kutsal Bilgelik Kilisesi ve Ayasofya Müzesi olarak adlandırıldıktan sonra cami olarak ziyarete açılıp Ayasofya Ulu Camii ismini almaktadır.

Ayasofya Ulu Camii’ne Nasıl Gidilir?

Ayasofya Ulu Camii’ne İstanbul içinden ulaşım oldukça kolaydır. Fatih semtinde bulunan camiye gitmek için Eminönü kalkan İETT otobüs seferlerini tercih etmeniz gerekir.

İETT Adliye durağında indikten sonra yürüme mesafesinde bulunan Ayasofya Ulu Camii’ne kolayca ulaşabilirsiniz. Diğer yakadan Ayasofya Ulu Camii’ne gitmek isteyenler ise Kadıköy ve Üsküdar-Eminönü vapur seferlerini kullanabilirler.

Ayasofya Ulu Camii’ne tramvay ile gitmek isteyenler; Bağcılar-Kabataş tramvay hattını tercih edebilirler. Bağcılar-Karataş tramvay hattı üzerinden camiye gitmek için Sultanahmet veya Gülhane duraklarında indikten sonra kolayca ulaşım sağlayabilirler.

Ayasofya Ulu Camii Tarihi

Ayasofya dünya ve Anadolu tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Tarihi incelenecek olursa; ilk inşasının Roma İmparatorluğu’nun 1.Konstantin döneminde yapıldığı söylenebilir. Büyük Kilise olarak 2.Konstantin döneminde 360 yılında hizmete açılmıştır. Büyük Kilise olarak 2. Defa inşası başlatılan yapı 404 senesinde çıkan bir yangında tamamen tahrip olmaktadır.

Ayasofya Ulu Camii’nin 2. Hizmet tarihi ise 2.Theodosius tarafından 415 yılında gerçekleşmiştir. Fakat 2.inşası tamamlanan yapı 532 yılında çıkan Nika Ayaklanması sebebiyle yeniden yıkıma uğratılmıştır.

Ayasofya her yıkımdan sonra yeniden inşa edilerek kilise olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Yapının yaşadığı en büyük yıkımlardan biri ise 1204 senesinde gerçekleşen 4.Haçlı Seferleri istilasıdır. 4. Haçlı Seferleri ile yıkıma uğratılan bina 1261 yılına kadar Katedral olarak hizmet vermektedir. İstanbul’un fethine kadar yapıya gerçekleşen yıkımlar, tarihinin en karanlık dönemlerini yaşamasına sebep olmaktadır.

Ayasofya Ne Zaman Camii Oldu?

İstanbul’un fethi ile birlikte Fatih Sultan Mehmet döneminde birçok bakım ve onarım işlemine tabi tutularak günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Ayasofya Ulu Camii, 1934 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile müze olarak hizmete açılmaktadır. Fakat 2020 yılında bu kararın iptal edilmesi ve yeni çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 24 Temmuz 2020 yılında resmen ibadete açılmaktadır.

Ayasofya Ulu Camii Nerede

Mimari Özellikleri

İstanbul’un fethi ile birlikte Fatih Sultan Mehmet döneminde camii olarak ibadete açılan Ayasofya Ulu Camii mimari özellikleri ve süslemeleriyle ziyaretçilerin yoğun beğenisini kazanmaktadır. 7500 m²’lik bir alana sahip olmak üzere 2 katlı ve 107 sütunlu bir mimarisi bulunmaktadır. Camiinin ziyaretçileri kendine hayran bırakan ihtişamlı kapıları meşe ağacından ve Helenistik Dönemi’ne ait bir tapınaktan yapılmaktadır.

Sultan Abdülmecit döneminde yapılan medrese inşaları ile ahşap yıldızlı sütunlar göz doldurmaktadır. Duvarlara Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Ali ve Hz. Muhammed isimleri yazılıdır. İslam mimarisini bütün ihtişamı ile levhalara işleyen hattat, cami kubbesinin tam ortasına Nur Suresinin 35. Ayeti ile süsleme yapmaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin