Avrupa’nın Rüya Şehri: Sorrento Kıyıları

0
319
Sorrento Kıyıları

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Avrupa’nın Rüya Şehri: Sorrento Kıyıları hakkında bilgiler vereceğiz.

Avrupa’nın Rüya Şehri: Sorrento Kıyıları

Avrupa’da bulunan birçok tatil kasabası bulunmaktadır. Bunlardan biri ise Sorrento Kıyılarıdır. Bu yazımızda Sorrento hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Sorrento Şehrinin bulunduğu ülke İtayadır. Ünlü bir tatil kasabasıdır. Mitolojide bu yer denizcileri baştan çıkaran manasına gelen siren’lerin ülkesi olarak bilinir.

Sorrento’ya Nasıl Gidilir?

Sorrento Şehrine ulaşmanın yolları vardır. Bunun için öncellikle İtalya’ya ulaşılması gerekir. Bu yüzden mutlaka vizeniz olmalıdır.

Sorrento’ya en yakın bulunan havaalanı Napoli’de yer alır. İstanbul’dan Napoli’ye direkt uçuşlar vardır. Yolculuk yaklaşık 2 saat 15 dakika sürer. Napoli’ye vardıktan sonra Sorrento’ya kalan uzaklık 52 kilometre kalır. Bu mesafeye yaklaşık bir saatte ulaşabilirsiniz. Sorrento’ya gitmek için havaalanında araç kiralayabilirsiniz. Ayrıca otobüs ile de gitmeniz mümkündür. Otobüslerin fiyatı 10 Euro’dur. Diğer bir yol ise Napoli Havalimanı’ndan taksiyle Önce Beverello Limanı’na gitmelisiniz. Bu liman 8 km uzalığında yer alır. Taksi ücreti hemen hemen 25 Euro tutmaktadır. Limanda feribot ile 35 dakikada Sorrento’ya ulaşabilirsiniz.

Sorrento Şehrine gitme yolları yukarıda açıklanmıştır.

Sorrento’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Tasso Meydanı

Sorrento’da en hareketli yerdir. Şehrin kalbi burada atmaktadır. Meydanda çok fazla sayıda dükkanlar, kafeler ve faytonlar yer alır.

San Francesco Kilisesi

Bu kilisenin tarihi on dördüncü yüzyıla dayanmaktadır. Bu yapı Aziz Francis adlı kişiye adanmıştır. Özellikle Eylül ve Ağustos aylarında burada klasik müzik konserleri düzenlenmektedir

Eski Sorrento

Sorrento şehrinin sokakları buram buram tarih kokmaktadır. Burada şirin dükkanlar ve tavernalar yer alır.

Eski Sorento denilen yerde çeşitli aktiviteler gerçekleştirmek mümkündür. Gezmek, yürüyüş yapmak ve huzurlu bir akşam geçirmek gerçekleştirebileceğiniz aktivitelerdendir.

Bu yerde ustalık gerektiren işler ile uğraşan zanaatkârcılar bulunmaktadır. Bu kişiler hünerlerini sokak arabalarında ya da dükkanlarında sergilemektedirler. Sizin de bu kimselerin hünerlerini izleme fırsatınız vardır.

Sorrento Katedrali

Sorrento Katedrali’nde göze ilk çarpan büyüleyici saat kulesidir. Bu yapı Corsa Italia’da bulunmaktadır.

Marina Grande ve Marina Piccola

Bu yerlerde yürüyüşe çıkarak kenti farklı bir bakış açısıyla görebilirsiniz. Dik bir yokuş bulunur. İnmesi oldukça kolay olsa da çıkması zorludur. Fakat göreceğiniz yerler, bu zorlu çıkışa değecektir.

Denizin ve güneşin tadını çıkarmak için kıyıda şezlonglar bulunmaktadır. Fakat bunları kullanabilmek için kiralamanız gerekir.

Marina Piccola Sorrento kentinin ana limanıdır. Burada birçok yere giden feribotlar yer almaktadır. Marina Grande ise şehrin en eski limanıdır. Günümüzde ise eski tarz dükkanlar ve evler, deniz ürünleri restoranları olan bir balıkçı köyüdür.

Sorrento’da ünlü gezilecek yerlerden bazılarını yukarıda açıklaması yapılmıştır.

Sorrento Yakınında Bulunan Gezilecek Yerler Nelerdir?

Herculaneum Ve Pompeii

Bu antik kentlere tren ile gitmek oldukça kolaydır. Otuz dakika gibi kısa bir zamanda ulaşabilirsiniz. Bu yerler eski dönemlerde gerçekleşen Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu kül ve lav kaplanmıştır. Ayrıca büyük hasar görmüştür.

Amalfi Kıyıları

Amalfi Kıyılarına SITA denilen otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler gün boyunca hizmet vermektedir.

Capri Adası

Sorrento Marina Grande’den hareket eden feribotlar ile Capri limanına kolayca gidebilirsiniz. Capri adasına vardığınızda çok bilinmeyen koyları gezebilirsiniz. Ayrıca bu adada tekne turu yapma şansınızda bulunmaktadır.

Yukarıda Sorrento yakınında bulunan gezilecek yerlere birkaç örnek verilmiştir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin