Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir?

0
456

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir?

Astronomi ve Uzay Bilimleri, gökcisimlerini ve olaylarını inceleyen insanlık tarihinin en eski dönemlerinden beri çalışmalar gerçekleştirdiği doğal bir bilim dalıdır. Astronomi ve uzay bilimleri, evreni ve içindeki yerimizi görmemizi sağlar. Bu konuları inceleyerek insanlık ufuklarını sürekli genişletir ve kozmosu keşfeder.

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü ise evrende yer alan maddelerin özelliklerini, niceliklerini, konum ve hareketlerini inceleme ile ilgili araştırma yapacak ve eğitim verecek uzmanlar yetiştiren 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Üniversitelerin Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olan kişilere “Astronom” unvanı verilmektedir.

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünü tercih edecek kişilerin normalin üzerinde genel yeneteğe ve sayısal düşünme yeteneğine sahip olması gerekmektedir. Ayrıca fizik ve astronomi alanına ilgili ve bu alanlarda başarılı olmaları, dikkatini uzun süre boyunca tek bir konu üzerinde odaklayabilmeleri, en küçük ayrıntıları dahi fark edebiliyor olmaları gerekmektedir.

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olan kişiler ülkemizin uzay araştırmaları konusunda aktif bir şekilde yer almaktadır. Bunun yanı sıra doğal yaşamda canlı hareketliliğinin izlenmesi, buz dağlarının hareketliliğin belirlenmesi, su kirliliğinin nedenlerinin araştırılması ve hava tahmini gibi sorumlulukları da vardır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olan kişiler TÜBİTAK-UZAY, TÜBİTAK-MAM, ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN ve gözlemevleri gibi kurumlarda belirlenen mülakatları geçip Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) elde edecekleri yeterlilik sayesinde iş bulabilmektedirler. Ayrıca kurumların haricinde fen ağırlıklı eğitim sayesinde formasyon alarak öğretmenlikte yapabilirler.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü sayısal puan türü ile öğrenci almaktadır. Bu bölümü okumak isteyen kişilerin Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmeleri gerekir. Birinci oturum olan TYT sınavından 150 puan barajını geçen öğrenciler ikinci oturuma girmeye hak kazanır. İkinci oturum olan AYT sınavında ise öğrencilerin sayısal ağırlıklı kısmı çözmesi gerekmektedir. Burada elde edilen puan ve başarı sırasına göre öğrenciler üniversitelere yerleştirilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin