Asgari Ücretten Gelir Vergisi ve Damga Vergisi Kaldırıldı

0
436
Asgari Ücretten Gelir

Gündem, kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Asgari Ücretten Gelir Vergisi ve Damga Vergisi Kaldırıldı hakkında bilgiler vereceğiz.

Asgari Ücretten Gelir Vergisi ve Damga Vergisi Kaldırıldı

2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Asgari ücrette gelir ve damga vergisini kaldırıyoruz.

Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışlarıyla ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız. Hayata geçireceğimiz yeni tedbirlerle inşallah istikrar ve güven ikliminin güçlendirilmesi yolunda çok önemli mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Asgari ücrette tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Böylece asgari ücretlilerin maaşında net bin 425 liralık artış olacak.

SON DAKİKA: Asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kaldırıldı.

Bakan Nebati’den Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, asgari ücretin belirlenmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Nebati, “Asgari ücret hayırlı uğurlu olsun. Asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik. 19 yıldır ezdirmedik şimdi de ezdirmiyoruz. Enflasyonun üzerinde değil çok çok üstünde yüzde 50’lik net artışla asgari ücreti açıkladı Sayın Cumhurbaşkanı… 2022 yılında 4.250 lira net olarak uygulanacaktır. Özellikle yılbaşından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisiyle illgili çalışma kararını Sayın Cumhurbaşkanı açıkladı, tarihi artıştır” ifadelerini kullandı.

Ücretliler üzerinden gelir vergisi, sosyal güvenlik primi, işsizlik sigortası primi ve damga vergisi olmak üzere 4 farklı kesinti yapılıyordu. Bu vergilerden 2’si için sevindirici haber geldi. asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisi de kaldırıldı.

İşçi ve işverenin mutabakata vardığı gelir vergisinde birinci Vergi Dilimi, yıllık brüt asgari ücret miktarına çekilerek çalışanların daha az vergi ödemesi sağlanacak.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin