Arkeoloji Bölümü Nedir? İş Olanakları Nelerdir?

0
464

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Arkeoloji Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Arkeoloji Bölümü Nedir?

Arkeoloji; geçmiş insan yaşamı ve faaliyetlerini maddi kalıntıları üzerine gerçekleştirmekte olan bilimsel çalışmalara verilen isimdir. Eski çağlardan günümüze dek elde edilen kanıtlar doğrultusunda gerçekleştirilen, geçmişe dair tüm belirsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlayan bir bilim dalıdır. Arkeoloji bölümü ise eski medeniyetlere ait kalıntıları yer ve su altından çıkaracak, gerektiğinde onarımını yapacak ve bunları muhafaza edecek yetenekli kişiler yetiştirmeyi amaçlayan 4 yıllık lisans bölümüdür. Arkeoloji bölümünden mezun olan kişilere “Arkeolog” unvanı verilmektedir.

Arkeolog ise arkeolojik eğitimini başarı ile tamamlamış olup tarihi aydınlatmak adına çalışmalar yapan kişilerdir. Arkeologların en önemli görevlerinden biri yerler hakkında araştırma yapma, jeofiziksel açıdan incelemelerde bulunma, stratejik olarak doğruluğunu kanıtlayabilme ve hava fotoğrafçılığı gibi yöntemlere başvurarak kazı alanlarını belirlemektir. Saptanan kazı alanlarının ardından ekip kurmak, ekibi yönetmek ve kazıya başlamakta yine arkeologların görevlerinde arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra bulunan kalıntıların hangi dönemlere ait olduğunu bulabilmek için çeşitli yöntemlerle tarih tahminleri yapmaları gerekmektedir. Kısacası Arkeoloji bölümünden mezun olan kişiler sadece kazı çalışmaları yapmazlar. Aksine kazının gidişatını, bulunanların tarihini ve kronolojisini bulmakla yükümlüdürler.

Arkeoloji bölümünü tercih edecek kişilerin uzun süreli projeleri tamamlayabilecek azme sahip olması, açık alanlarda çalışabilecek fiziksel yeterliliğe sahip olması, sabırlı ve öz disiplinli olması, problem çözme ve karar verme yeteneğine sahip olması, aktif öğrenme isteğinde bulunabilmesi, analitik ve sorgulayıcı bir zihne sahip olması, yazılı ve sözlü iletişim becerilerinin güçlü olması ve güçlü ekip yönetimi kabiliyetine sahip olması gerekmektedir.

Arkeoloji Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Arkeoloji bölümünden mezun olan kişiler Kültür ve Turizm Bakanlığı Merkez Teşkilatı, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeler, Karayolları, Büyük Turizm Acenteleri, Belediye Başkanlıkları ve Üniversitelerde çalışma imkanına sahiptirler. Ancak her bölümde olduğu gibi bu bölümde de kamu kurumlarında çalışabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girilmesi gerekmektedir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Arkeoloji bölümü için Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girilmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında 150 puan barajını geçen öğrenciler ikinci oturuma girmeye hak kazanmaktadır. İkinci oturum olan AYT sınavı puan ve başarı sırasına göre öğrenciler üniversitelere yerleştirilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin