Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur? Kimler Olabilir?

0
438
Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur? Kimler Araştırma Görevlisi Olabilir?

Nasıl Olunur?kategorisinde, bu yazımızda sizlere Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur? Kimler Araştırma Görevlisi Olabilir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Araştırma görevlisi olmak için üniversite yıllarından itibaren kendi bölümünüzde iyi bir performans sergilemeniz gerekir.

Araştırma görevlisi olmak isteyenlerin üniversitede not ortalaması yüksek olması gerekirken, ALES ve dil puanının olması ve bölümle ilgili iyi bir bilgi birikime sahip olması gerekir.

Kimler Araştırma Görevlisi Olabilir?

Araştırma görevlisi unvanını almak için lisans mezunu olunması gerekir. YÖK’ün internet sitesindeki ilanlarda araştırma görevlisi kadrosuna dair aranan şartlar sunulmuştur. Aynı zamanda bu şartlar arasında yüksek lisans yapmış olmak, yüksek lisans yapıyor olmak veya doktora yapmış olmak gibi ek şartlarda istenebilir. Başvuru sürecinde ilgili kadrolara başvuruda bulunmak lazımdır.

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur? Kimler Araştırma Görevlisi Olabilir?

Araştırma Görevlisi Olmak İçin Önemli Olan Durumlar

Not ortalaması başvuru sırasında size yüzde yüz katkı sağlamayıp aynı zamanda ALES ve dil puanlarınızın etkisi de oldukça fazladır. Bu bakımdan ALES puanı yüzde 60 katkı yapmakta olup dil puanı ise yüzde 40 oranında katkı yapar. Bu hesaplamaya bağlı olarak mülakata girişe hak kazanırsanız, bu durumda not ortalaması devreye girmiş olacaktır. Ancak yüksek lisans başvurusu için genel olarak 2.50 gibi bir not ortalaması belirlenmiştir. Yine de ortalamanın Araştırma görevlisi olma yolunda her daim bir adım ön plana çıkardığını hatırlatmakta fayda vardır.

ALES ve İngilizce Puanı

Araştırma görevlisi olabilmek için ALES ve İngilizce puanınızın olması gerekir. Teknik olarak bu kadrolara başvuru sırasında ALES puanının en az 70, İngilizce puanının ise en az 50 olması istenir. Ancak üniversiteden üniversiteye göre bu puanlarda değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Örneğin Orta Doğu Teknik Üniversitesinde araştırma görevlisi olabilmek için en az 85 dil puanına sahip olmanız gerekir. Bu gibi üniversiteden üniversiteye göre puanlarda önemli değişiklikler görülür.

Yabancı dil şartı bazı alanlarda daha büyük öneme sahiptir. Özellikle İngilizce diliyle eğitim vermekte olan okullarda bu puan daha yüksek tutulur. Bu nedenle araştırma görevlisi olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak İngilizceyi iyi seviyede öğrenmesi lazımdır. Ayrıca adaylar üniversitelerin duyurularını takip ederek ek şartların olup olmadığını takipte kalarak buna uygun olarak hareket edebilirler.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin