Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

0
401

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Arap Dili ve Edebiyatı; Arap tarihi, kültürü, dilbilgisi, konuşma, çeviri, edebi bilgi, klasik ve modern metinler hakkında öğrencilere eğitim veren, bu programın yanı sıra öğrencilere Farsça ve Osmanlı Türkçesi dersleri veren 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Arap Dili ve Edebiyatı bölümünün amacı alanında uzman akademik personel ve bilgili, yetenekli öğrenciler yetiştirmektir. İyi derecede Arapça bilen ve klasik, modern ve güncel metinleri okuyabilen, bu metinleri anlayabilen, aynı zamanda bu dile ait bilgileri aktarabilen kişiler yetiştirmektir.

Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişilerden Arap toplumunu ve kültürünü incelemek, Sami dilleri ve kültürleri üzerine araştırma yapmak, bilimsel yöntemler oluşturmak ve geliştirmek, Arap ve Türk edebiyatları arasında karşılaştırma yapmak, yükseköğretim kurumlarında alan ile ilgili bilimsel araştırma ve projeler üretmek, Arap dili ve edebiyatını akademik düzeyde öğretmek, kendi alanıyla ilgili çeviriler yapmak, konusundaki gelişmeleri ve yenilikleri izleyip araştırmalar yapmak ayrıca araştırmalara yönelik sonuçları ilgili kurum veya kuruluşlarla paylaşmak gibi sorumluluklar beklenmektedir.

Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü tercih edecek kişilerin sabırlı ve gelişime açık insanlar olması, dil öğrenmeye yatkın ve Arap kültürüne ilgi duyuyor olması, sözlü ve yazılı iletişim becerilerinin gelişmiş olması, üstün akademik bir sözel yeteneğe ve belleğe sahip olması ayrıca var olan teknolojilerden haberdar olması ve bunları kullanabiliyor olması gerekmektedir.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Arap Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişilerin her dil ve edebiyat bölümü mezunu gibi iş olanakları da çok yönlüdür. İsteyen kişiler pedagojik formasyon alarak MEB’e bağlı eğitim kurumlarında öğretmenlik yapabilmektedir. Ayrıca TRT, Diyanet İşleri Başkanlığı, Dış Ticaret, Bakanlıkların ilgili bölümleri, Lojistik, Hava yolu ulaştırma, Elçilikler ve konsolosluklar gibi alanlarda da çalışma imkanına sahiplerdir.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü için öğrencinin Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve üçüncü oturumuna girmesi gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavından 150 puan barajını geçen öğrenci üçüncü oturuma girmeye hak kazanır. Üçüncü oturum olan YDT puan ve başarı sırasına göre öğrenci üniversiteye yerleştirilmektedir.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin