Antropoloji Bölümü Nedir? İş olanakları!

0
407

Üniversite adayları Bölüm Tanıtım kategorimizdeki bu yazımızda sizlere Antropoloji Bölümü Nedir? Eğitim Süresi – Dersleri – Mezunu İş Olanakları Nelerdir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Antropoloji Bölümü Nedir?

Antropoloji; evrenin ve dünyanın oluşumunu, yaşamın başlangıcı ve gelişimi, insanın biyolojik evrimi, ırkların doğuşu, yayılışı ve fiziksel özellikleri; toplumların ve kültürlerin oluşumu, gelişimi, değişimi ve bu konularla ilgili tarih öncesi, tarihi ve güncel tüm sorunlar üzerinde eğitim ve araştırma yapan 4 yıllık lisans bölümüdür. Etnolojik ırkların oluşumu, yeryüzüne yayılışı aralarındaki bağlantı ve etkileşimleri, geçmişte yaşamış ve halen yaşamakta olan değişik kültürleri karşılaştırmalı olarak incelemektedir.

Antropoloji bölümünü tercih edecek kişilerin insanlarla iletişim kurmaktan hoşlanması, araştırmacı ve gözlemci bir kişilik yapısına sahip olması, ayrıntılara dikkat edebiliyor olması, sebep-sonuç ilişkilerini görebiliyor olması gerekmektedir. Ayrıca bu bölümü tercih edecek kişilerin Tarih, Coğrafya, Sosyoloji, Psikoloji ve Biyoloji bölümlerine ilgi duyuyor olması gerekmektedir.

Antropoloji Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Antropoloji bölümü mezunları, göreve başladıkları kurum veya kuruluşlarda tarih öncesi veya sonrası insan yapısını inceler. Tarih öncesinde yaşamış olan insanların kültürlerini araştırır. Tarih öncesi yaşamış olan insanların bedensel veya sosyolojik açıdan geçirdiği değişimleri inceler. Bu doğrultuda akla gelebilecek olan nitelikteki her türlü araştırma ve incelemeleri gerçekleştirir. Antropoloji bölümü mezunları Maden Tetkik Arama (MTA), Tabiat Tarihi Müzesi, Doğa Tarihi Müzeleri, Orman Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Teşkilatları, Kültür Bakanlığı ve Teşkilatları, Turizm Bakanlığı ve Teşkilatları, Milli Folklor Enstitüleri, TRT gibi alanlarda çalışma olanağına sahiptir. Ayrıca müzelerde olduğu kadar orduya giysi ve araç hizmeti veren kuruluşlarda, spor giyim sektöründe sporcu ve asker fizyolojisine uygun giysilerin üretimi konusunda bunların yanı sıra araç firmalarında kişilerin beden yapılarına uygun üretimin sağlanması konusunda çalışmalar yapabilmektedirler.

ÖSYM Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Antropoloji bölümünü tercih edecek öğrencilerin Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girmeleri gerekmektedir. Birinci oturum olan TYT sınavında 150 puan barajını geçen öğrenciler ikinci oturuma girmeye hak kazanmaktadır. İkinci oturum olan AYT sınavında elde edilen puan ve başarı sırasına göre öğrenciler üniversitelere yerleştirilmektedir. Bu bölüm için özel bir yeterlilik aranmamaktadır.

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin